Home WiadomościZ kraju Jasna Góra włączona w świętowanie 40.rocznicy podpisania „Porozumień gdańskich”

Jasna Góra włączona w świętowanie 40.rocznicy podpisania „Porozumień gdańskich”

Redakcja

Jasna Góra włączona w świętowanie 40.rocznicy podpisania „Porozumień gdańskich”. To dla ludzi „Solidarności” miejsce szczególne, gdzie zawsze modlili się za Ojczyznę a w trudnym czasie narodowych zmagań i walki z komunistycznym systemem oddawali Królowej Polski wszystkie swoje troski i działania. To dlatego tutaj przekazane zostały niezwykle wymowne pamiątki lat 80. Jest m.in. rzeźba robotnika, świadek podpisanych porozumień i długopis z Janem Pawłem II.

Szczególne dziękczynienie za ludzi, którzy 40 lat temu podjęli walkę o wolność naszej Ojczyzny i godność każdego człowieka zanoszone było w Kaplicy Matki Bożej podczas Mszy św. celebrowanej w intencjach naszej Ojczyzny o godz. 15.30.

– Stajemy tu, by świętować ten szczególny dzień, dzień wolności i solidarności dzień chwały i pamięci, dzień wywalczony, wycierpiały i wymodlony – mówił ks. Ryszrad Umański, kapelan częstochowskiej „Solidarności”. Przypominał, że podpisane 31 sierpnia 1980r. porozumienia zapoczątkowały długą i trudną drogę, ale „powstał zryw społeczny, który doprowadził do powstania NSZZ „Solidarność”.

– Solidarność wkroczyła w historię naszej Ojczyzny. Wniosła wkład nie tylko w wymiarze życia politycznego, społecznego, gospodarczego, ale i duchowego. Solidarność to jedno z najpiękniejszych polskich słów, które weszło na stałe do historii Polski, obok takich słów jak: wolność, niepodległość – mówił ks. Kapelan. Podkreślał, że „dzisiaj modlimy się za ludzi tamtych dni, modlimy się za ludzi Solidarności, tamtych i dzisiejszych”.

Tradycyjnie, po zakończeniu Mszy św., pod tablicą „Solidarności”, która jest wmurowana przy głównym wejściu do Kaplicy Matki Bożej oraz pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki złożone zostały kwiaty.

Ciąg dalszy modlitwy nastąpi podczas wieczornego Apelu Jasnogórskiego.

O narodowym zrywie „Solidarności” na Jasnej Górze przypomina stała wystawa znajdująca się w Bastionie św. Rocha – zauważa Zbigniew Bonarski, częstochowski działacz. Jak podkreśla „te znaki, które tu mamy, Solidarność złożyła jako dziękczynienie za odzyskanie wolności”. – Pokazujemy to, co jest najcenniejsze dla Narodu, dla Ojczyzny, by podkreślić, że tu bije serce Polski – powiedział solidarnościowiec.

Wśród pamiątek sprzed 40. lat jest niewielka rzeźba robotnika, która była świadkiem podpisania „Porozumień Sierpniowych”- stała na stole prezydialnym między stroną rządową a solidarnościową. Wymowny jest jej podpis „Zwyciężymy”. Podarowana została tu w 1995r.

W jasnogórskich zbiorach jest także długopis z wizerunkiem Jana Pawła II, którym 31 sierpnia 1980 podpisane zostało „Porozumienie Gdańskie”. Na szczególną uwagę zasługują także dary innych narodów z różnych zakątków świata wyrażające szacunek dla Polaków w walce o wyzwolenie kraju spod władzy komunistycznej.

– Dzisiejszy dzień powinien być dla Polaków dniem wielkiej radości – podkreśla ks. Umański i zachęca: „bądźmy dumni z tego, że jesteśmy tymi, którzy bezkrwawo obalili komunizm, to jest coś niesamowitego. Dziś widzimy to lepiej, gdy patrzymy na Białoruś, na to, co tam się dzieje”.

Kapelan podkreśla, że „patrzymy na tych, którzy bezimiennie stanęli do strajków i to oni są bohaterami, wielu z nich nie dożyło do dzisiejszego dnia, modlimy się za nich”.

Ks. Ryszard Umański przypomina, że „Solidarność” zrodziła się na kolanach. – Chcę powtórzyć słowa naszego patrona bł. ks. Jerzego, że „Solidarność” rodziła się na kolanach. Połączenie tego wielkiego ruchu robotniczego z Kościołem, pierwsze domaganie się odprawiania Mszy św. w zakładach pracy, prośba o księży, którzy by spowiadali, gromadzenie się w kościołach, Jasna Góra, to szczególne miejsce, gdzie przychodziliśmy, potem pierwsze pielgrzymki Ludzi Pracy właśnie tutaj – wylicza kapłan.

Znajdująca się w bastionie św. Rocha, w odnowionym fragmencie jasnogórskich murów obronnych wystawa pt. „Narodowy zryw Solidarności w wotach pielgrzymów jasnogórskich” została przygotowana specjalnie z okazji jubileuszu 25-lecia powstania NSZZ „Solidarność”. Zgromadzono na niej fotografie, obrazy inspirowane wydarzeniami roku 1981 i ’83, medale, transparenty (pozostawione na murach klasztoru przez manifestantów i ocalone przez paulinów), sztandary oraz inne pamiątki “Solidarności”, związane z walką narodu polskiego o wolność i prawdę jak np. ubrania osób internowanych z wypisanymi ręcznie symbolami „Solidarności”. Bogaty zbiór transparentów, które często prostym językiem wyrażały poglądy i nastroje, świadczyły również o żywej idei niepodległego państwa wśród Polaków. Na transparentach odnajdziemy m.in. takie napisy: „Zwyciężać zło dobrem to zachować wierność prawdzie” czy „Budujmy solidarność serc”. W zbiorach znajduje się wiele różnego rodzaju wotów przekazanych przez ludzi zaangażowanych w walkę z komunizmem.

Plac Jasnogórski to miejsce, w którym ludzie zawsze odnajdywali spokój i czuli się bezpiecznie. Tu Ludzie Pracy z całej Polski, także ci skupieni pod sztandarami „Solidarności”, manifestowali swą jedność i determinację w walce o wolność Ojczyzny, godność człowieka i prawa pracownicze. Widzieli to ówcześni przywódcy i protestowali przeciw tym pielgrzymkom, ale ich uczestników to jeszcze bardziej mobilizowało do większej stanowczości. Nigdy jednak pielgrzymki Ludzi Pracy nie traciły charakteru religijnego. Były bezkrwawą walką o prawa człowieka, walką poprzez modlitwę za wstawiennictwem Królowej Polski.

W tym roku pielgrzymka Ludzi pracy zaplanowana jest na 19-20 września.

Za: www.niedziela.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda