Home WiadomościZ kraju Jasna Góra: Wystawa “Św. Maksymilian Maria Kolbe”

Jasna Góra: Wystawa “Św. Maksymilian Maria Kolbe”

Redakcja

„Św. Maksymilian Maria Kolbe” to tytuł wystawy biograficznej, która 11 X zostanie zainaugurowana na Jasnej Górze. Ten kapłan męczennik był wielkim czcicielem Maryi. Przed utworzeniem Jej Grodu – Niepokalanowa celebrował Mszę św. przy ołtarzu Matki Bożej Jasnogórskiej. Ekspozycja przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN w Łodzi zawiera 20 paneli wystawienniczych przedstawiających nie tylko życie i działalność twórcy Rycerstwa Niepokalanej, ale także kult świętego. Wyjątkowe są materiały operacyjne IPN-u np. teczki i meldunki dot. sprawy o kryptonimie „Maksymilian”.

Św. Maksymilian Maria Kolbe (właściwie Rajmund Kolbe) zapisał się na kartach historii jako męczennik, który oddał swoje życie za niespełna czterdziestoletniego żołnierza i ojca rodziny Franciszka Gajowniczka w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady KL Auschwitz. W celi głodowej, mimo złego stanu zdrowia, franciszkanin żył ponad dwa tygodnie. 14 sierpnia 1941 r. umierającemu o. Kolbemu wstrzyknięto fenol, a kolejnego dnia ciało skremowano. Wydarzenie to poprzedzały lata jego posługi przepełnionej bezgraniczną ufnością w Opatrzność Bożą. W 1927 r. w Niepokalanowie utworzył klasztor franciszkański oraz nowoczesny ośrodek wydawniczy. Działalności ewangelizacyjnej nie ograniczał do kraju, powołując w 1931 r. w Nagasaki japoński Niepokalanów – Mugenzai no Sono (Ogród Niepokalanej). Na ołtarze został wyniesiony jako wyznawca i męczennik.

Autorka wystawy Katarzyna Helik z Biura Edukacji Narodowej IPN w Łodzi przypomniała, że w tym roku przypada 40. rocznica kanonizacji polskiego męczennika. – Po tym jak w ubiegłym roku wystawa gościła m.in. w Zduńskiej Woli i Niepokalanowie teraz będzie prezentowana także na Jasnej Górze, ponieważ tu m.in. 17 lipca 1927 r. św. Maksymilian Maria Kolbe celebrował Mszę św. przy ołtarzu Matki Bożej w intencji utworzenia Niepokalanowa, przed obradami Kapituły Generalnej – wyjaśniła. Zauważyła też, że ze względu na ograniczoną liczbę znaków i informacji, jaką charakteryzują się tzw. wystawy biograficzno-elementarne nie można było na niej przedstawić wielu szczegółów z życia założyciela klasztoru franciszkanów i ośrodka wydawniczego w Niepokalanowie, lecz tylko fakty najistotniejsze. – Wierzymy, że wystawa może jednak być przyczynkiem do dalszego poznawania postaci i historii męczennika II wojny światowej.

W wystawie wykorzystano zdjęcia, dokumenty i reprodukcje obrazów z Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, Archiwum Niepokalanowa oraz Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola.

Wszyscy uczestnicy otwarcia wystawy 11 października o godz. 11.00 otrzymają katalog wystawy.

Możliwość jej oglądania na Jasnej Górze na Wałach (od strony południowej) zaplanowano do 4 listopada.

Izabela Tyras @JasnaGóraNews

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda