Home WiadomościZ kraju Jasna Góra: Zakon Bożogrobców na rekolekcjach

Jasna Góra: Zakon Bożogrobców na rekolekcjach

Redakcja

Rekolekcje Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie tzw. Zakonu Bożogrobców trwają w dniach 24-26 lutego na Jasnej Górze. Nauki głosi ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Tematem rozważań są słowa: „Biblia Księgą życia”. 

„Zakon jest stowarzyszeniem osób duchownych i świeckich z tym, że przeważają osoby świeckie – wyjaśnia ks. Jerzy Bielecki, kawaler Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego i organizator rekolekcji – W Polsce jest prawie 130 członków Zakonu, wśród nich 12 biskupów, 43 kapłanów, a reszta to osoby świeckie, a więc osoby, które pracują, są lekarzami, nauczycielami, prawnikami, mają swoje rodziny, nie są związane ślubami zakonnymi, ale chcą poprzez swoją służbę, poprzez miłość do Kościoła, przede wszystkim nieść pomoc chrześcijanom, którzy są w Ziemi Świętej, bo taki jest sens zakonu. I to jest główna rola członków Zakonu. Niemniej trzeba powiedzieć, że żeby dawać to świadectwo, to trzeba być mocnym w wierze, a więc rekolekcje są tym czasem, kiedy następuje odnowienie sił duchowych i umacnianie w wierze”.

W piątek, o godz. 17.30 Mszy św. przed Cudownym Obrazem przewodniczył i homilię wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

„Bardzo cieszę się, że to święte, jasne wzgórze zostało znowu wybrane na miejsce waszego uduchowienia i waszych rekolekcji, bo we wspaniałych założeniach statutowych, które posiadacie w swoim zgromadzeniu, w Zakonie Bożego Grobu jest właśnie umacnianie wiary, krzewienie wiary” – mówił witając zebranych o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry.

W homilii abp Wacław Depo nawiązując do odczytanych słów z Księgi Proroka Izajasza mówił: „Post, jaki wybrał sobie Bóg, to zaprzestanie czynienia źle, to nie krzywdzenie bliźniego, to przyjście z pomocą człowiekowi, który cierpi, to udzielenie chleba łaknącemu, to danie przytułku dla bezdomnego, to przyodzianie nieubranego. Jednym słowem to dobroć i miłość miłosierna okazywana nie okazjonalnie ale zawsze i każdemu”. „Dlatego, to wszystko, co czynimy Chrystusowi w naszych braciach, będzie widziane w kryterium miłości” – podkreślił kaznodzieja.

Na zakończenie Eucharystii podjęto szczególną modlitwę o zdrowie dla Prymasa seniora kard. Józefa Glempa, który jest Wielkim Przeorem Polskiego Zwierzchnictwa, Kawalerem Komandorem z Gwiazdą oraz ks. inf. Ireneusza Skubisia, redaktora naczelnego Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, Kawalera Zakonu.

W sobotę Mszy św. przed Cudownym Obrazem przewodniczył bp Kazimierz Ryczan, Komandor z Gwiazdą. W homilii ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski powiedział, że Pan Bóg „powołuje i wciąż uzdalnia tych, którzy powinni być wiarygodnymi świadkami Zbawiciela i Jego ożywiającej i odnawiającej mocy w każdym pokoleniu, w naszym również”. Eucharystię poprzedziła modlitwa różańcowa o pokój w Ziemi Świętej.

O godz. 21.00 Apel Jasnogórski poprowadził ks. Jerzy Bielecki. Podczas tej modlitwy, w imieniu dam i kawalerów Zakonu Akt Zawierzenia odczytał bp Kazimierz Ryczan.

Także w niedzielę, 26 lutego Mszy św. przewodniczył bp Kazimierz Ryczan. W homilii biskup Ryczan zaznaczył: „Wiara w Boga nie opiera się na cudach. Wiara wynika z zawierzenia aż do końca, z ufności, że Jego słowo jest jedyne i ostateczne. Wiara wynika z serca i z przekonania”. „Nie będziesz kusił Pana Boga swego – kontynuował biskup – Nie będziesz dzielił Kościoła Chrystusowego. Chrystus nie zstąpił z krzyża chociaż naigrywali się z Niego na Kalwarii. Wiara nie opiera się na cudownościach”.

„Fałszywi bogowie biorą człowieka w niewolę. Obcy bogowie nie stawiają żadnych warunków, niczego nie żądają. Fałszywi bogowie nie żądają ani miłości, ani sprawiedliwości, ani uczciwości, oni godzą się z nienawiścią, podstępem, żądzą, zmysłowością. Oni zniewalają i deprawują. Ukłon dla nich oznacza wyrok na własną wolność – tłumaczył kaznodzieja – Znam bogów o cudzych imionach: alkohol, narkotyk, gonitwa za pieniądzem, gonitwa za władzą. Bogiem jedynym jest Bóg Ojciec, Bóg, który stworzył niebo i ziemię, Bóg Ojciec, który w swym domu oczekuje na wszystkich zabłąkanych i oddalonych. Bóg Ojciec nie podporządkowuje, nie opanowuje i nie degraduje, On podnosi z upadku i usynawia”.

Zakon Rycerski Grobu Bożego powstał w 1099 roku w Jerozolimie, aby troszczyć się o najświętsze miejsca chrześcijaństwa i nieść pomoc pielgrzymom. Do Polski sprowadził go w roku 1163 Jaksa z Miechowa, zakonnicy osiedli m.in. w Gnieźnie i Przeworsku.

Członkowie zakonu noszą białe płaszcze z czerwonym krzyżem, symbolizujące pięć ran Chrystusa. W Polsce nazywano ich bożogrobcami lub miechowitami – od Miechowa, gdzie znajduje się ich główna siedziba (Bazylika Grobu Bożego w Miechowie). W Polsce obecnie jest ok. 200 członków Zakonu, są to osoby świeckie, duchowne, damy i kawalerowie. Wielkim Przeorem Polskiego Zwierzchnictwa jest kard. Józef Glemp, Kawaler Komandor z Gwiazdą.

o. Stanisław Tomoń 
BPJG / mn, es 

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda