Home WiadomościZ kraju Jasna Góra: Zapraszamy na uroczystość Maryi Królowej Polski!

Jasna Góra: Zapraszamy na uroczystość Maryi Królowej Polski!

Redakcja

BPJGCzciciele Maryi Królowej Polski!

W 1050. Rocznicę Chrztu Polski oraz 50. Rocznicę Milenijnego Aktu Oddania w niewolę miłości Matce Najświętszej za wolność Kościoła pragnę serdecznie zaprosić na Jasną Górę na obchody uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski z udziałem Episkopatu Polski. Podczas Mszy św. pontyfikalnej zostanie dokonany Akt Zawierzenia Matce Bożej Episkopatu w jedności z Kościołem w Polsce i z Polonią z racji jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Kard. Karol Wojtyła 3 maja 1978 r., jakby w testamencie, zostawił nam słowa: „Jest w tym Akcie Oddania miejsce dla każdego, miejsce, które musisz wypełnić twoim życiem. Znajdź swoje miejsce! (…) Akt milenijny nie jest aktem przeszłościowym, jest skierowany ku przyszłości. Jest jakimś wielkim zarysem wychowania całego narodu, każdego i wszystkich, bo rodzi się z tajemnicy Odkupienia. (…) Jest to więc ten Akt, w którym każdy musi odnaleźć swoje miejsce”. Odnówmy zatem nasze oddanie i zawierzenie Maryi, danej ku obronie naszego Narodu, 3 maja na Jasnej Górze.

o. Marian Waligóra, OSPPE
przeor Klasztoru na Jasnej Górze

*

Program:

1 maja,niedziela
17.00 – Msza św. – abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Zakończenie Jasnogórskiej Nowenny przed 1050 rocznicą Chrztu Polski
18.30 – Sala Rycerska – Dysputa Jasnogórska. Prezentacja Millenijnego Aktu Oddania Matce Bożej z 1966 r.
21.00 – Apel Jasnogórski – abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

2 maja, poniedziałek
18.30 – Procesja Maryjna po Wałach jasnogórskich – o. Krystian Gwioździk, podprzeor Jasnej Góry
19.00 – Msza św. – o. Grzegorz Bartosik, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Mariologicznego
21.00 – Apel Jasnogórski – o. Stanisław Jarosz
Czuwanie – Bractwo NMP Królowej Polski, Sodalicja Mariańska, Ruchy Maryjne, Ojcowie Pasjoniści z Łodzi

3 maja, wtorek
5.30 – Godzinki o Najświętszej Maryi Pannie
6.00 – Odsłonięcie Cudownego Obrazu Matki Bożej
Msza św. z homilią – o. Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu Paulinów
10.00 – Modlitwa dziękczynna: „Maryja w dziejach Narodu Polskiego” – Instytut Prymasa Wyszyńskiego, o. Kamil Szustak
10.45 – Ingres Księży Biskupów
11.00 – Msza św. z homilią – abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Powitanie – o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów
Złożenie Aktu Zawierzenia Matce Bożej Episkopatu w jedności z Kościołem w Polsce i na emigracji w 1050. rocznicę Chrztu Polski
Przyrzeczenie Duchowej Adopcji /po Komunii św./
14.00 – Droga Krzyżowa – o. Stanisław Jarosz + Animatorzy Duchowej Adopcji
16.15 – Różaniec – o. Bartłomiej Maziarka
18.30 – Procesja Eucharystyczna po Wałach jasnogórskich – o. Michał Lukoszek, wikariusz generalny Zakonu Paulinów
19.00 – Msza św. na Szczycie z homilią – abp Wacław Depo, metropolita częstochowski; Akt Zawierzenia Matce Bożej
21.00 – Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego – bp Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego

Zapraszają Ojcowie Paulini

Uroczystość Królowej Polski na Jasnej Górze – zobacz więcej: www.jasnagora.com

*

Polska zawierzy się Maryi

Oddania Maryi Królowej Polski w wieczystą, macierzyńską niewolę miłości wszystkich dzieci Bożych ochrzczonego Narodu i wszystkiego, co Polskę stanowi, dokona Episkopat Polski. Uroczystość, która odbędzie się 3 maja br. na Jasnej Górze, wpisuje się w obchody 1050-lecia Chrztu Polski.

Akt zawierzenia Matce Bożej z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski zostanie odczytany na Jasnej Górze w czasie uroczystej Mszy św. o godz. 11.00, której będzie przewodniczył i homilię wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański. „Oddając się dzisiaj Tobie, Bogurodzico i nasza Matko, jesteśmy pewni, że w ten sposób jak najlepiej zabezpieczymy całą naszą chrześcijańską, osobistą i narodową przyszłość”, czytamy w tekście Aktu zawierzenia.

– Akt zawierzenia Matce Bożej Episkopatu w jedności z Kościołem w Polsce i z Polonią to kolejny ważny moment obchodów Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. Uroczystości odbywały się już w Gnieźnie i Poznaniu, czyli na ziemiach, które były bezpośrednio związane z Chrztem Polski. Jasna Góra jest duchową stolicą naszego Narodu, dlatego nie sposób sobie wyobrazić, byśmy również i tam nie dziękowali Bogu za dar Chrztu – podkreśla w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik KEP. Zwraca jednocześnie uwagę, że tegoroczne obchody uroczystości ku czci Maryi Królowej Polski to także nawiązanie do 50. rocznicy milenijnego Aktu oddania Matce Bożej.

Program na lata

Dlatego w tekście obecnego Aktu zawierzenia podkreślone jest, że „program duchowej odnowy Polaków, wyrażony w Jasnogórskich Ślubach Narodu i milenijnym Akcie oddania w niewolę miłości, pozostaje nadal aktualny”. – Historia Kościoła, a zwłaszcza historia Kościoła w Polsce pokazuje, jak bardzo skuteczne jest zawierzenie Matce Bożej, gdy doświadczaliśmy na przestrzeni wieków opieki Matki Bożej – zwraca uwagę o. prof. Grzegorz Bartosik OFMConv z UKSW w Warszawie. Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Mariologicznego wskazuje, że zwłaszcza ostatnie akty zawierzenia z 1946 r. ks. kard. Augusta Hlonda i Akt Millenijny ustrzegły nas, Kościół przed zniszczeniem.

Tegoroczny Akt zawierzenia nawiązuje do przymierza chrzcielnego z Bogiem i ma dwa aspekty. Z jednej strony błagamy Pana Boga przez Maryję o opiekę nad Kościołem i Ojczyną. – Dzisiaj, gdy stajemy wobec nowych wyzwań, wielu niebezpieczeństw, jawnych i ukrytych ataków na Kościół ze strony środowisk lewicowych czy masonerii; gdy mamy zagrożenie islamem; gdy grozi nam ateizm praktyczny, zwracamy się do Matki i Królowej, żeby Ją prosić o pomoc i ratunek – podkreśla o. prof. Bartosik. – Z drugiej strony w Akcie zawierzenia obecne są nasze wyraźne zobowiązania – wskazuje. Jakie?

Nasze zobowiązania 

Chodzi o otwarcie na światło wiary, kształtowanie dojrzałych wspólnot kościelnych, naszych rodzin, stowarzyszeń i parafii. „Pragniemy głosić Ewangelię przez przykład życia zakorzenionego w Chrystusie i przeżywanego w codzienności, przez zaangażowanie w pracę, kulturę, sztukę i naukę, przez wypełnianie obowiązków rodzinnych, społecznych, ekonomicznych i politycznych”, czytamy w Akcie zawierzenia. Jest też zobowiązanie do przebaczenia naszym winowajcom, aby stać się budowniczymi pokoju w Ojczyźnie i świecie. „Oddani Tobie w niewolę pragniemy czynić w naszym życiu osobistym, rodzinnym i społecznym nie wolę własną, ale wolę Twoją i Twojego Syna, która jest samą miłością”, czytamy.

Złożenie Aktu zawierzenia dokona się 3 maja br. na Jasnej Górze w czasie głównej Mszy św. ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Same uroczystości zainaugurowane zostaną już 1 maja Mszą św. o godz. 17.00, której będzie przewodniczył ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda