Jasna Góra – zaproszenie do Bożonarodzeniowej szopki

Od pierwszego dnia świąt Bożego Narodzenia na Jasnej Górze będzie można odwiedzać Bożonarodzeniową szopkę. 

Podobnie jak w ubiegłym roku, szopka jasnogórska będzie dwuczęściowa. Przed bazyliką ustawiona została góralska chata ze św. Rodziną, a na fosach dobiegają prace przy ruchomej i żywej szopce. 

Przesłaniem głównej sceny Bożego Narodzenia w szopce stojącej na dziedzińcu przed bazyliką, są słowa roku duszpasterskiego w Polsce „W mocy Ducha Bożego”. „Pierwsza część szopki znajduje się przed bazyliką jasnogórską. Ta najważniejsza scena, do której wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni, i której chyba każdy szuka swoim sercem i wzrokiem – to Dziecię Jezus, Maryja, św. Józef i najbliższe otoczenie zwierząt, które jak mówimy, ogrzewały Pana Jezusa” – opisuje o. Sebastian Matecki, rzecznik prasowy Jasnej Góry. 

Obok Świętej Rodziny stoją ponad metrowe figury św. Jana Pawła II błogosławiącego pielgrzymów, a także papieża Franciszka i papieża Benedykta XVI. „W scenografii szopka nawiązuje do 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową i więzi łączącej sanktuarium z Watykanem” – zauważa o. Bronisław Kraszewski, jasnogórski dekorator, twórca wystroju jasnogórskiej szopki. 

Druga części szopki, zbudowana na fosach jasnogórskich, powstaje głównie z myślą o dzieciach. W chacie przedstawiono jerozolimskie i polskie Betlejem. Spośród 400 figurek, mających po 35 cm wysokości, ok. 300 jest ruchomych. W szopce są postaci przedstawiające codzienne życie – kowal, piekarz, rybak, są ludzie stojący przy ognisku, zbierający drewno, praczki, krzątający się przy swoich domach i pasterze opiekujący się zwierzętami. 

Obok chaty stoją też zagrody dla żywych zwierząt, wśród nich zgodnie z tradycją nie zabrakło oślicy Amelki, ulubienicy dzieci. 

Okazję do zobaczenia szopki mieli już dziennikarze na specjalnej konferencji prasowej z udziałem o. Mariana Waligóry, przeora Jasnej Góry i o. Sebastiana Mateckiego, rzecznika klasztoru jasnogórskiego. 

„Na drugą cześć szopki zapraszamy przez krużganki jasnogórskie, przez Wieczernik. Przechodzimy pośród zwierząt i ptaków, które chwalą Pana Boga i cieszą ludzkie, zwłaszcza dziecięce serca. Widzimy w kilkuset odsłonach ruchomych figur, że Pan Jezus przychodzi w codzienności do naszego życia” – mówi o. Matecki. 

„Szopka ruchoma jest skierowana do dzieci, do uradowania ich serc, żeby mogły zobaczyć w tych figurkach różne elementy życia codziennego, o których może już zapomnieliśmy, np. kowala, który podkuwa konia – to raczej obrazek trudny do zobaczenia w naszej codzienności, więc jest to też pewien element edukacyjny. Najważniejszy jest tutaj Pan Jezus, ale ta codzienność życia, którą obserwujemy w ruchomej szopce przypomina nam, że wszystkie nasze sprawy, całe nasze życie składamy u stóp Pana w geście adoracji, miłości do Niego, i naszą pracą, wysiłkiem chcemy przysporzyć radości samemu Panu” – podkreśla o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry. 

„Każda figurka coś robi, coś oznacza, suma tych prac składa się na czynności codzienne każdego z nas. Nikt się nie spodziewał, że tego dnia, tej nocy przyjdzie Pan Jezus. Każdy był zajęty swoją pracą, swoimi zajęciami domowymi czy zarobkowymi” – dodaje dekorator o. Kraszewski. 

W szopce są też lalki na ruchomych mechanizmach, ubrane w regionalne polskie stroje, a także postaci paulinów. O. dekorator przypomina, że to jeszcze nawiązanie do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. „To przypomnienie o bogatej polskiej kulturze i tradycji” – podkreśla o. dekorator. 

„Bardzo serdecznie zapraszamy w czasie Bożego Narodzenia do nawiedzenia polskiego Betlejem, tutaj, na Jasną Górę – mówi o. Sebastian Matecki, rzecznik prasowy Jasnej Góry – W tym czasie Bożego Narodzenia chciejmy przeżywać to piękno i wielkość Bożej miłości. Zapraszamy wszystkich, którzy będą przemierzali polskie drogi, będą odwiedzać rodziny, ale może i specjalnie przybędą, aby zarówno w święta, jak i okresie poświątecznym, nawiedzić to miejsce tak bliskie każdemu sercu, i pochylić się nad tajemnicą Bożego Narodzenia w scenerii szopki Bożonarodzeniowej tu, na Jasnej Górze”. 

Przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra, za pośrednictwem przedstawicieli mediów, złożył świąteczne życzenia: „Z Jasnej Góry opromienionej radością Bożego Narodzenia, pragnę wszystkim rodakom, wszystkim pielgrzymom, tym którzy duchowo łączą się z tym świętym miejscem, złożyć serdeczne, Bożonarodzeniowe życzenia. Niech radość, którą dzieli Maryja razem z Józefem w noc betlejemską, przenika do serc nas wszystkich. Wspominając historyczne wydarzenie narodzenia Pana Jezusa w Betlejem pragniemy, by atmosfera tej nocy betlejemskiej przenikała do naszych serc, do naszych rodzin, by radość, pokój i wielka nadzieja, którą niesie narodzenie Syna Bożego, opromieniły serca wszystkich nas, którzy pochylamy się nad żłobkiem betlejemskim. (…) Dzielmy się miłością ze sobą nawzajem, i tę miłość przynośmy do Chrystusa, który czeka na nasze serca. Wszystkim życzę wesołych Świąt!” 

Szopka czynna będzie dla pielgrzymów od pierwszego dnia świąt Bożego Narodzenia, czyli od 25 grudnia. 

o. Stanisław Tomoń 
BPJG/ dr 

Za: www.jasnagora.com