Home WiadomościZ kraju „Jasna Strona Mocy” – Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej na Jasnej Górze

„Jasna Strona Mocy” – Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej na Jasnej Górze

Redakcja

Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej „Jasna Strona Mocy” odbędzie się na błoniach jasnogórskich 13-14 sierpnia. Dwa dni muzycznego spotkania z udziałem polskich i zagranicznych wykonawców wpisują się w obchody 30. rocznicy VI Światowych Dni Młodzieży, które w sierpniu 1991 r. odbyły się w Częstochowie.

„Zapraszam nie tylko mieszkańców Częstochowy, ale wszystkich diecezjan, pielgrzymów i gości, by w te szczególne sierpniowe wieczory zgromadzić się na jasnogórskich błoniach i tak, jak przed trzydziestu laty, poczuć tę niezwykłą jedność wokół Królowej Polski z Jasnej Góry oraz św. Jana Pawła II, który obecny pośród nas już w inny sposób, wciąż uczy nas jak być wiernymi Bogu” – napisał w zaproszeniu na Festiwal abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który objął wydarzenie swym honorowym patronatem.

Pierwszy dzień: „Abyśmy byli jedno” – 13 sierpnia

Pierwszego dnia scena zostanie oddana zagranicznym wykonawcom. W ramach koncertu „Abyśmy byli jedno” – Międzynarodowy Konkurs Piosenki Chrześcijańskiej, który nawiązuje do tytułu ekumenicznej encykliki Jana Pawła II, zaprezentuje się Stan Fortuna – amerykański franciszkanin znany z muzycznej działalności. O jego twórczości rozpisuje się amerykańska prasa, a o jego życiu zrealizowano film dokumentalny. Jest nie tylko kaznodzieją, który bierze udział w wielu spotkaniach z młodzieżą, ale także chętnie zapraszanym muzykiem.

Obok niego na scenie będzie można zobaczyć – fenomenalną s. Cristinę Scuccię z Włoch, zwyciężczynię programu The Voice of Italy. Włoska zakonnica miała już okazję śpiewać dla polskiej publiczności. W 2016 r. podczas Światowych Dni Młodzieży wystąpiła w Krakowie. Gwiazdą specjalną tego dnia będzie lubiana przez wszystkich i chętnie słuchana In-Grid.
13 sierpnia zostanie zorganizowany także plebiscyt na interpretację utworu muzyki chrześcijańskiej, w którym wezmą udział osoby utalentowane wokalnie, reprezentujące różne kontynenty.

Laureat tegorocznej edycji Festiwalu wyłoniony zostanie w drodze głosowania, które odbędzie się wśród uczestników plebiscytu. Widzowie będą mogli głosować wysyłając SMS. W związku z tym wydarzeniem zostanie uruchomiona specjalna strona internetowa www.fmch.tvp.pl. Piątkowy koncert poprowadzą Ida Nowakowska oraz Tomasz Wolny.

Dzień drugi: „Abba Ojcze” – 14 sierpnia

W drugim dniu festiwalu (14 sierpnia) artyści zaprezentują utwory szczególnie bliskie sercu papieża z Polski, a obecni tego dnia na Jasnej Górze pielgrzymi będą mogli razem je wyśpiewać tworząc wielką wspólnotę.

W ramach koncertu „Abba Ojcze – pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II” usłyszymy m.in.: Halinę Mlynkovą, zespół Pectus, Edytę Górniak, Ryszarda Rynkowskiego, Mietka Szcześniaka, Halinę Frąckowiak, Piotra Cugowskiego. Koncert poprowadzą Rafał Brzozowski i Piotr Rubik.

W oba dni Festiwalu telewizyjna transmisja rozpocznie się w TVP1 od godz. 20.15.

Organizatorami wydarzenia są Telewizja Polska i klasztor jasnogórski przy współudziale „Fundacji Instytut Mediów”. Patronat medialny sprawuje Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

Za:’ www.ekai.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda