Home WiadomościZ kraju Jasnogórska szopka ucieszy dzieci…

Jasnogórska szopka ucieszy dzieci…

Redakcja

Budowa jasnogórskiej szopki bożonarodzeniowej dobiega końca. Szopka od 2008 roku powstaje na tzw. fosach zajmując ok. 2,5 tys. m2 powierzchni ogrodu jasnogórskiego. Nad budową szopki czuwa o. Bronisław Kraszewski, jasnogórski dekorator. 

Centrum szopki jest Święta Rodzina – Józef i Maryja pochyleni nad nowo narodzoną Dzieciną. Czuwają w zamyśleniu otoczeni przez zwierzęta, anioły i pasterzy. W tym roku dla upamiętnienia tego szczególnego wydarzenia w Kościele, jakim była beatyfikacja Jana Pawła II, ważną częścią świątecznej dekoracji jest wizerunek papieża i jego słowa: „Rodzina Bogiem silna, staje się siłą człowieka i całego narodu”.

„Do tej szopki idą pasterze, jak również w późniejszym czasie przychodzą trzej królowie, aby oddać cześć Bożemu Dziecięciu – to jakby jedna część tej jasnogórskiej szopki. Druga część jest nawiązaniem do tematów współczesnych, które w jakiś sposób są na pierwszym planie. Rodzina – mamy hasło bł. Jana Pawła II ‘rodzina Bogiem silna, staje się siłą człowieka i całego narodu’. Natomiast Ojciec Święty Benedykt XVI w tym roku powiedział, że gdzie jest Bóg, tam jest i przyszłość. Oczywiście wiemy, że jeżeli rodzina jest silna Bogiem, jest miłość, jest pokój, jest szczęście, są relacje między mężem a żoną, żoną a mężem, między rodzicami a dziećmi, dziećmi a rodzicami” – mówi o. Bronisław Kraszewski.

„Oprócz tej tradycyjnej szopki mamy również część poświeconą zwierzętom. Mamy tradycyjnie słynną naszą Amelkę, mamy też barany, kozy, bażanty, kury, kaczki, mamy również kucyki, które upiększają naszą szopkę – wylicza o. Kraszewski – Mamy również część zwierząt sztucznych nawiązujących do Sahary, jak również zwierzęta domowe, których nie sposób tutaj przyprowadzić, ale dla dzieci z miasta będzie to jakaś atrakcja, a także przybliżenie wyglądu tych zwierząt”.

Teren, na którym budowana jest szopka, ciągnie się wzdłuż Bastionu południowo-wschodniego (z pomnikiem o. Kordeckiego), w kierunku bram wejściowych na Jasną Górę. Wykorzystane są także przestrzenie tzw. rawelinów czyli części fortyfikacyjnej służącej do ochrony bramy głównej. Wejściem do szopki jest okratowana brama znajdująca się tuż obok pomnika kard. Stefana Wyszyńskiego.

„Najczęściej ludzie w okresie Świąt Bożego Narodzenia, a tym bardziej w wieczór wigilijny składają życzenia – dużo zdrowia, szczęścia, pomyślności i bogactwa – a ja nie. Życzę wam dużo łask Bożych. Mając łaskę Bożą, mamy miłość, mamy zgodę, mamy środki materialne, mamy pozytywne relacje międzyludzkie. Tam, gdzie Bóg, tam jest miłość, pokój i szczęście, tego życzę z tego miejsca” – podkreśla o. Bronisław Kraszewski.

Budowa szopki rozpoczęła się na początku listopada. W szopce zamontowano nowe oświetlenie. W prace zaangażowani byli stolarze, cieśle i elektrycy. Szopka zostanie oficjalnie otwarta po Pasterce. Czynna będzie w dni powszednie od godz. 8.00 do 18.00, a w niedzielę i święta od 8.00 do 20.00.

„Planuję wydać dwie kartki związane z szopką jasnogórską, i oczywiście będzie również stempel nawiązujący do tegorocznej szopki” – zapowiada budowniczy szopki.

o. Stanisław Tomoń 
BPJG / mn 

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda