Home WiadomościZ kraju Jasnogórska Uroczystość św. Pawła I Pustelnika

Jasnogórska Uroczystość św. Pawła I Pustelnika

Redakcja

Dziś na Jasnej Górze ostatni dzień dziewięciodniowego nabożeństwa „Pawełek”. Nowennę wieńczy tzw. zewnętrzna uroczystość ku czci św. Pawła I Pustelnika, patriarchy Zakonu Paulinów. W ten szczególny dzień została odprawiona Suma odpustowa. 

Uroczystej Eucharystii odprawionej o godz. 11.00 w bazylice przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Mszę św. koncelebrowali ojcowie paulini na czele z przeorem Jasnej Góry o. Marianem Waligórą. Oprawę liturgii przygotował Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski Pueri Claromontani

„Dziś my, paulini wraz z wiernymi, którzy odwiedzają nasze klasztory, nasze kościoły dziękujemy za wielkie duchowe dziedzictwo pustyni św. Pawła I Pustelnika, jak również za naszego założyciela bł. Euzebiusza Ostrzyhomskiego – podkreślił witając wiernych o. Marian Waligóra – Św. Paweł uczy nas bezkompromisowego, pełnego oddania Bogu i uczy nas zaangażowania w służbie braciom, przeżywania naszej drogi życia zakonnego w duchu oddania Bogu, i bycia dla Niego całym sercem. Chcemy być tym mocnym płomieniem, który świeci na chwałę Boga, łącząc pojedyncze ogniki naszych serc. Mamy być w naszym paulińskim powołaniu tym światłem dla tych, do których jesteśmy posłani, dawać pokój skołatanym sercom. O takie owoce naszej paulińskiej posługi módlmy się w czasie tej Eucharystii. Niech światło z Jasnej Góry, ale też i z tych różnych klasztorów rozsianych po świecie, gdzie posługują biali ojcowie i bracia, świeci i wskazuje wszystkim drogę do Boga”. 

„Przeżywając doroczny odpust św. Pawła I Pustelnika wierzymy, że odwieczna miłość Boga towarzyszy człowiekowi od owego pierwszego początku, kiedy człowiekiem stał się sobą z reki Boga i z Jego miłości. Bóg będąc sprawcą wszystkiego we wszystkich udziela człowiekowi i każdemu z nas swoich darów: miłości, słowa, umiejętności poznania, wiary, uzdrawiania, a nawet proroctwa. Biorą one swój początek w Jego miłości – podkreślał w homilii abp Wacław Depo – Przeżywając rok duszpasterski pod hasłem ‘W Mocy Ducha Bożego’, przez pośrednictwo świętych patronów: św. Pawła I Pustelnika i bł. Euzebiusza prośmy o łaskę uzdrowienia sumień i przemianę życia, poczynając od nas samych, naszych wspólnot rodzinnych, kościelnych i narodowych”. 

Na zakończenie błogosławieństwa abp Wacław Depo relikwiami św. Pawła I Pustelnika udzielił wszystkim zgromadzonym. 

W sobotę, 19 stycznia ostatnie rozważania nowennowe wygłosił o. Leszek Wójcik, który przedstawił ostatnie chwile życia św. Pawła z Teb i bł. Euzebiusza. Mówił : „Śmierć to chwila w której każdy z nas zada sobie pytanie, czy dobrze wypełniłem wolę Bożą?, czy dobrze wypełniłem swoje powołanie. Nie mam wątpliwości, że obydwaj jako wierzący stanęli wobec podobnego pytania i własnych wątpliwości co do pozytywnej odpowiedzi. Z pewnością niejeden raz zadawali sobie to pytanie, czy tak miało być?”. 

„Ostatnim punktem wspólnym dla obydwu ojców jest ich śmierć, a raczej pewne ich okoliczności. Jest dla mnie znaczące i zarazem symboliczne, że, jak opisuje św. Hieronim, Paweł umiera wręcz fizycznie zjednoczony z krzyżem Zbawiciela. Tak opowiedział o tym nam św. Hieronim: ‘gdy bowiem wszedł do jaskini, ujrzał martwe ciało Pawła ze zgiętymi kolanami, wyprostowaną głową i wzniesionymi ku górze rękoma’”. 

Obecnie (styczeń 2019 r.) na świecie jest 512 paulinów, a żyjących konfratrow 95-ciu. 

o. Stanisław Tomoń 
BPJG / mś 

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda