Jasnogórski Festiwal „Gaude Mater”

deon.plMisterium „Stabat Mater” na fortepian i chór gregoriański Włodka Pawlika – znanego pianisty jazzowego – wykonano w poniedziałkowy wieczór w bazylice jasnogórskiej podczas 25. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”.

Dzieło wykonali: Włodek Pawlik, Grzegorz Cessak – kantor oraz Chór Katedry Warszawsko-Praskiej „Musica Sacra” pod dyrekcją Pawła Łukaszewskiego.

Misterium „Stabat Mater” jest kompozycją, która łączy improwizację jazzową Włodka Pawlika z łacińskimi pieśniami wczesnego chrześcijaństwa. Na dzieło składają się takie pieśni jak: Ave Maria, Ubi Caritas, Stabat Mater, Kyrie eleison, O vos omnes, Ave verum. Misterium to dedykowane było Janowi Pawłowi II.

Włodek Pawlik w 2014 roku został uhonorowany nagrodą Grammy Award 2014. Występuje na największych i najbardziej prestiżowych festiwalach jazzowych, a także festiwalach poświęconych muzyce klasycznej.

Jest twórcą muzyki symfonicznej, wokalnej, filmowej, teatralnej, aranżuje również kompozycje do słuchowisk radiowych i baletu współczesnego. Wśród wyjątkowych dokonań artystycznych Włodka Pawlika znajduje się Misterium „Stabat Mater” nagrane i wydane dwukrotnie w roku 2000 oraz 2005 i nagrodzone Fryderykiem, a także jazzowy projekt „Anhelli”, uhonorowany nagrodą TVP Kultura w roku 2006.

W roku 2008 artysta skomponował i nagrał w towarzystwie legendarnego trębacza Randy Breckera – wielokrotnego zdobywcy Grammy Award – suitę jazzowąTykocin („Nostalgic Journey: Tykocin Jazz Suite”). W 2009 roku ukazał się podwójny solowy album pianisty „Grand Piano” z unikalnymi improwizacjami artysty, a w roku 2011 płyta „Struny na ziemi” z muzyką do wierszy Jarosława Iwaszkiewicza (Jazzowa Płyta Roku 2011 w rankingu Rzeczpospolitej).

Rok później ukazała się płyta Randy’ego Breckera i Włodka Pawlika „Night in Calisia”, uzyskując znakomite recenzje. 26 stycznia 2014 roku Włodek Pawlik odebrał statuetkę Grammy za najlepszy album dużego zespołu jazzowego – jest to pierwsza w historii nagroda Grammy dla polskiego jazzu.

Chór Katedry Warszawsko-Praskiej „Musica Sacra” reprezentował Polskę na licznych festiwalach kultury polskiej za granicą. Na swym koncie ma prawykonania utworów wybitnych polskich kompozytorów. Współpracuje ze znanymi zespołami i muzykami, m.in. z Polską Orkiestrą Radiową.

W ciągu ostatnich 9 lat zespół nagrał 8 płyt, z czego każda była nominowana przez Akademię Fonograficzną do Nagrody Muzycznej Fryderyk. Chór już kilkakrotnie zdobył tę nagrodę m.in. za Misterium „Stabat Mater” oraz za płytę „Laudate Dominum” w kategorii „Muzyka chóralna i oratoryjna”.

KAI/mg

Za: www.deon.pl