Home WiadomościZ kraju Jasnogórski jubileusz stulecia Zgromadzenia Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza

Jasnogórski jubileusz stulecia Zgromadzenia Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza

Redakcja

Od stu lat łączy je i posyła w świat miłość do Eucharystii. Siostry Uczennice Boskiego Mistrza świętowały na Jasnej Górze stulecie powstania zgromadzenia założonego przez bł. ks. Jakuba Alberionego. Obecnie ok. 1200 sióstr posługuje w 29 krajach świata. Wiele Uczennic Boskiego Mistrza modlitwą i różnorakimi posługami np. w zakrystii, sekretariacie kustosza czy Radiu Jasna Góra złączyło swoje życie z częstochowskim sanktuarium. Założyciel zgromadzenia, przy okazji pobytu w Polsce w 1935 roku, nawiedził Jasną Górę.

Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Koncelebrowali ją bp Artur Miziński, sekretarz KEP i biskup senior diec. świdnickiej Ignacy Dec. Siostry przygotowały też misterium słowno-muzyczne pt. Ziarno w ziemi, przedstawiające w poetycki sposób charyzmat zgromadzenia. Świętowanie zakończą uroczyste Nieszpory z melodiami skomponowanymi przez siostry, z towarzyszeniem chóru i orkiestry. Autorką większości melodii jest s. Maria Bujalska, która na Jasnej Górze prowadzi chór chłopięco-męski „Pueri Claromontani”.

– Radość i wdzięczność wypełniają dzisiaj nasze serca, to dar ale i obowiązek. Każdy jubileusz jest przygotowany w dziejach Kościoła poprzez Opatrzność Bożą – mówił podczas homilii abp Depo. Za św. Janem Pawłem II z listu apostolskiego „Tertio Millennio Adveniente”, że każdy jubileusz uświadamia nam, że żyjemy w czasie, i że ten czas przemija, że trzeba respektować
jego miary, gdyż każda z tych miar, jest nasycona zbawczą obecnością Boga i jego zbawczym działaniem w świecie. – Dlatego też treścią obchodów każdego jubileuszu jest radość, dziękczynienie, przeproszenie i prośba – powiedział kaznodzieja.

– Drogie siostry, to poprzez dar wybrania na wzór Maryi, oddajecie same siebie Chrystusowi za wolność i rozwój Kościoła. Świadczycie, że Bóg jest prawdziwym bogactwem ludzkiego serca, mówił abp Depo i podkreślił, że „rady ewangeliczne czystości, ubóstwa i posłuszeństwa są odpowiedzią serca i ciała, są odpowiedzią miłości na prowokacje dzisiejszego świat i bałwochwalczy kult stworzenia, który żyjąc w ciele, żądny posiadania mamony, władzy i kariery, chce widzieć sposób przeżywania świata bez ostatecznego celu”, Życzył siostrom za św. Pawłem Apostołem, by Bóg całkowicie je uświęcał, „aby nienaruszony duch wasz, dusza i ciało bez zarzutu zachowały się na przyjście Pana”.

Źródłem i centrum zakonnego życia oraz misji Uczennic Boskiego Mistrza jest Eucharystia,prowadzenie ludzi do Jezusa Eucharystycznego, a wyrazem tego apostolstwa jest adoracja Najświętszego Sakramentu podejmowana szczególnie z intencją za kapłanów i ludzi tworzących środki społecznego przekazu. Siostry troszczą się też o piękno liturgii w różnych jej wymiarach.

– Zostałyśmy, jak to widać teraz, prorocko powołane przez naszego założyciela, do szczególnej modlitwy za świat mediów – zauważa s. Damaris Suchenia – przełożona prowincji polskiej Uczennic Boskiego Mistrza. Zauważyła, że obecnie, kiedy wiele kłamstw i niepokoju sieje się poprzez media, potrzeba i tej modlitewnej troski, „modlitwy wstawienniczej za media, za tych wszystkich ludzi, którzy pracują w środkach społecznego przekazu, którzy je odbierają, korzystają z mediów”

Od 1 II 1972 roku Uczennice Boskiego Mistrza posługują na Jasnej Górze. Na co dzień dbają w sanktuarium o godne zewnętrzne przygotowanie kapłanów do Eucharystii, czystość i piękno szat i ołtarzy. Do współpracy, głównie w jasnogórskiej zakrystii zaprosił siostry pierwszego lutego 1972 r. ówczesny generał Zakonu Paulinów ojciec Jerzy Tomziński. S. Maria Agnieszka w jasnogórskiej zakrystii, z przerwami, jest od pierwszych dni. – Staramy się, abyśmy my były świadectwem tej miłości Maryi, bo Maryja się posługuje nami, Ona chce się nami posługiwać” – powiedziała s. Agnieszka.

Jak przypomniała s. Aleksandra Szyborska siostry dawały swój apostolski wkład także w wyposażenie zakrystii szczególnie podczas wielkich wydarzeń jak Kongres Eucharystyczny czy Jubileusz 2000-lecia chrześcijaństwa, szyjąc dla Jasnej Góry setki ornatów, stuł, a także bieliznę kielichową, alby, komże czy obrusy.

Teraz w związku z jubileuszem siostry pragną sfinalizować prace nad wydaniem melodii do Jutrzni i Nieszporów całego roku liturgicznego. – Jest to dzieło, nad którym trudziłyśmy się kilkanaście lat, w dużej części komponując nowe melodie, zbierając już istniejące lub też wykorzystując tradycyjne melodie gregoriańskie. Całość będzie wydana w formie śpiewnika z nutami z dołączoną wersją audio. Tym sposobem będzie można konkretną liturgię Jutrzni czy Nieszporów odsłuchać w domu lub też w czasie podróży i modlić się z nami śpiewem. Chcemy przez to pomóc wiernym (zarówno kapłanom, zakonnikom, jak i osobom świeckim) godnie i pięknie celebrować liturgię godzin we wspólnotach lub indywidualnie – mówi s. dr Dolores Nowak, muzykolog i koordynator projektu.

Dziś celebracja Nieszporów, wykonanych według melodii do Liturgii Godzin, skomponowanych przez siostry odbędzie się w jasnogórskiej Bazylice. Nieszpory zwieńczą przygotowane specjalnie na jubileusz stulecia okazję misterium o charyzmacie zgromadzenia zatytułowane „Ziarno w ziemi”.

Jasnogórskie uroczystości jubileuszowe zwieńczy Apel Jasnogórski.

Siostry Uczennice Boskiego Mistrza to zgromadzenie zakonne założone przez ks. Jakuba Alberione w 1924 r. Polskie początki sięgają 1935 roku. Pierwszy dom sióstr powstał w Częstochowie.

Mirosława Szymusik, Anna Przewoźnik @JasnaGóraNews

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda