Home WiadomościZ kraju Jasnogórskie czuwanie w intencji Polonii

Jasnogórskie czuwanie w intencji Polonii

Redakcja

Jak co roku, tym razem w nocy z 25 na 26 listopada (piątek/sobota) na Jasnej Górze zgromadzili się pielgrzymi, aby modlić się za polskich emigrantów i ich duszpasterzy, za rodziny dotknięte problemem emigracji i o nowe powołania do kapłaństwa i życia zakonnego.

Czuwanie organizowane od 26 lat przez Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej zgromadziło pielgrzymów z Polski oraz z Belgii, Niemiec, Francji, Białorusi, Ukrainy, Szwecji, Norwegii, Węgier. Wraz z nimi przyjechali ich duszpasterze – głównie księża chrystusowcy oraz siostry Misjonarki Chrystusa Króla. Obecni byli najwyżsi przełożeni Towarzystwa Chrystusowego i sióstr Misjonarek z przełożonym generalnym ks. Tomaszem Sielickim i matką generalną s. Edytą Rychel na czele, klerycy i nowicjusze Towarzystwa Chrystusowego, siostry, nowicjuszki i postulantki sióstr Misjonarek oraz wielu rodziców księży chrystusowców i sióstr pracujących wśród Polonii na całym świecie. W sumie na Jasnej Górze zgromadziło się ok. 1500 osób.

Sporo więcej włączyło się w modlitwę dzięki transmisji poszczególnych części czuwania przez Radio Jasna Góra, Radio Maryja i Telewizję Trwam. Dzięki tym transmisjom w łączności z Jasną Górą niektóre parafie polonijne, jak np. parafia pw. św. Jana Ewangelisty w Londynie, organizowały swoje czuwania gromadząc na nich polskich emigrantów.

Tegorocznej modlitwie przyświecały słowa bł. Jana Pawła II wypowiedziane do Rodaków w Buenos Aires (11.04.1987r.): „Łączy nas wspólna Matka – Maryja, Naród, Ojczyzna”. Modlitwie za emigrację towarzyszyło dziękczynienie za beatyfikację Jana Pawła II.

Czuwanie rozpoczęło się w sali o. Kordeckiego o godz. 18.00 koncertem zespołu kleryków Towarzystwa Chrystusowego „Gaudeamus” i zespołu księży chrystusowców “Gaudeamus II”. Po nich śpiewały siostry Misjonarki. W kaplicy cudownego Obrazu pielgrzymów powitał o godz. 20.00 wikariusz generalny chrystusowców ks. Krzysztof Grzelak. Odczytał także listy nadesłane na to czuwanie przez Prymasa Polski abpa Józefa Kowalczyka oraz ks. bpa Wiesława Lechowicza – nowego Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. W części powitalnej przemówił także ks. bp. Władysław Blin z Witebska na Białorusi.

Przed Apelem różaniec z rozważaniami poprowadzili nowicjusze Towarzystwa Chrystusowego. Modlitwie Apelowej (mp3.pdf) o godz. 21.00 przewodniczył ks. Tomasz Sielicki – generał chrystusowców. Następnie o 21.30 rozpoczęło się nabożeństwo za emigrantów, ich duszpasterzy oraz o nowe powołania przygotowane przez kleryków seminarium chrystusowców. W czasie nabożeństwa odczytana została część intencji nadesłanych z całego świata za pośrednictwem internetowej strony czuwania www.czuwanie.chrystusowcy.pl. Pozostałe zostały odczytane podczas kolejnych części czuwania. Z kolei, od godz. 23 modlitewne przygotowanie do Eucharystii prowadziły siostry Misjonarki Chrystusa Króla.

O północy rozpoczęła się Msza Święta (plik do pobrania 510 MB, format .FLV tutaj) koncelebrowana przez ponad 50. kapłanów. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Wojciech Polak – nowy sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, a w latach 209-2011 Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

„Stanęliśmy dziś razem w tej godzinie czuwania, aby polecać Bogu polskich emigrantów i ich duszpasterzy. Łączy nas wspólna Matka – Maryja, naród, Ojczyzna, jak powtarzamy dziś w tym miejscu za bł. Janem Pawłem II, łączy nas miłość do wspólnej Matki i do Ojczyzny naszej, nawet jak dzielą nas od tego świętego miejsca i od Polski setki czy tysiące kilometrów. Jesteśmy jednak razem z tymi, którzy tutaj przed Jej Cudownym Jasnogórskim Obliczem na modlitwie tej nocy czuwają i z tymi, którzy w różnych zakątkach świata łącza się dzisiaj duchowo z nami – mówił bp Wojciech Polak – Nas Polaków żyjących w kraju i na emigracji, rozsianych w różnych zakątkach świata łączy jednak nie tylko ten Święty Wizerunek, Obraz Matki Bożej Częstochowskiej, ale wiara, że Bóg w Niej, w Maryi dał nam przedziwną pomoc i obronę”.

Po Mszy Świętej pielgrzymi z sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa prowadzili nabożeństwo w intencji Ojczyzny, a po nich, od godz. 2.30 pielgrzymi z Gieranion na Białorusi przewodniczyli modlitwie w intencji rodzin doświadczonych emigracją. Ostatnią częścią całonocnej modlitwy była Droga Krzyżowa poprowadzona przez młodzież z parafii św.  Jana Chrzciciela w Stargardzie Szczecińskim. Czuwanie zakończyło się około godz. 4.30.

Za organizację tegorocznego czuwania odpowiedzialny był ks. Wiesław Wójcik – dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego oraz ks. Mariusz Sokołowski – duszpasterz powołań i ks. Jan Hadalski – rzecznik prasowy zgromadzenia.

Zobacz także powiązaną z wydarzeniem galerię multimediów.

Za: www.serwis.chrystusowcy.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda