“Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” to odpowiedź na prośbę papieża

– Papież powiedział: „ja modlę się za ciebie, a ty módl się za mnie”. Wiedziałem, że nie mogę tego przegapić, że musimy coś z tym zrobić – opowiada pomysłodawca akcji.

W przededniu szóstej rocznicy wyboru papieża Franciszka, w niedzielę 10 marca, odbędzie się druga edycja akcji „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”.

O inicjatywie, której towarzyszyć będzie zbiórka różańców dla więźniów, opowiedzieli w środę organizatorzy akcji – przedstawiciele wspólnoty Lednica 2000.

Podczas zorganizowanej w środę w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski konferencji prasowej pomysłodawca akcji modlitewnej kl. Rafał Orzechowski z seminarium w Łomży wyjaśnił powód, dla którego postanowił zorganizować ogólnopolską modlitwę za papieża.

– „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” to realna odpowiedź na wezwanie papieża Franciszka, które otrzymałem od niego w bazylice Santa Maria Maggiore w Rzymie w kwietniu 2017 roku. Papież powiedział: „ja modlę się za ciebie, a ty módl się za mnie”. Słysząc tę propozycję, byłem w szoku – głowa Kościoła prosi mnie, szeregowego żołnierza, o modlitwę. Wiedziałem, że nie mogę tego przegapić, że musimy coś z tym zrobić – opowiada alumn.

Jak podkreśla, w inicjatywie chodzi przede wszystkim o zjednoczenie się i otoczenie Ojca Świętego łańcuchem modlitwy.

– Rok temu odbyła się pierwsza edycja akcji. Modliło się z nami ponad 70 grup oraz setki osób indywidualnych na trzech kontynentach. Również teraz chcemy wspólnie chwycić w dłonie różańce – dodaje.

Aspiracją młodych organizatorów jest, by modlitwa za Franciszka zjednoczyła i objęła cały świat.

– Mamy nadzieję, że w modlitwę różańcową w intencji Ojca Świętego włączą się katolicy na wszystkich kontynentach – mówi Dawid Burzyński z Ruchu Lednickiego.

Aby wziąć udział w akcji „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”, należy pomodlić się różańcem indywidualnie lub w grupie w intencji Ojca Świętego. Miejscem modlitwy może być kościół, szkoła, dom, a nawet park.

– Modlitwa wspólnotowa ma wielką moc. Nie liczy się, gdzie to zrobisz, ponieważ najważniejsza jest intencja, w której westchniesz do Boga – zachęcają organizatorzy.

Wyjaśniają, że podczas tegorocznej modlitwy odbędzie się także zbiórka różańców, które później przekazane zostaną więźniom.

– To nasza odpowiedź na to, do czego wzywa Franciszek – abyśmy głosili wiarę na peryferiach. Jednym z takich peryferiów są więzienia, gdzie ludzie naprawdę potrzebują Boga – podkreśla Dawid Burzyński.

6. rocznica konklawe, podczas którego wybrano papieża Franciszka przypada 13 marca. Aby ułatwić uczestnictwo w modlitwie, zaplanowano ją na niedzielę, 10 marca.

Aby dołączyć do akcji, wystarczy wypełnić odpowiedni formularz dostępny na stronie Ruchu Lednickiego. Tam też dostępny jest spot promujący inicjatywę.

Za: www.deon.pl