Home WiadomościZ kraju Jędrzejów: Diecezjalny Dzień Życia Konsekrowanego – w mieście bł. Kadłubka

Jędrzejów: Diecezjalny Dzień Życia Konsekrowanego – w mieście bł. Kadłubka

Redakcja

Z racji przypadającej w tym roku 800. rocznicy śmierci bł. Wincentego Kadłubka – diecezjalne obchody Światowego Dnia Życia Konsekrowanego odbędą się w archiopactwie cystersów, gdzie spoczywa błogosławiony i gdzie znajduje się jego sanktuarium.

Wydarzenie zaplanowano na sobotę 4 lutego. Rozpocznie się ono o godz. 9.15, z udziałem delegacji zgromadzeń, zakonów i reprezentantów różnych form życia konsekrowanego.

Ok. 9.30 konferencję wygłosi o. Rafał Ścibiorowski, opat cysterski. Będzie ona poświęcona osobie bł. Wincentego Kadłubka, który dla osób konsekrowanych stanowi wzór życia w praktykowaniu zakonnych cnót.

– Każdy trzeci piątek miesiąca będzie u nas dedykowany bł. Wincentemu – mówi KAI o. opat Ścibiorowski. – Do sanktuarium będą na wieczorne czuwania przyjeżdżać parafie wg dekanatów. W ramach czuwań o godz. 19. 00 w planie są Godzinki ku czci bł. Wincentego Kadłubka, konferencje jemu poświęcone głoszone przez cystersów, Apel Jasnogórski, różaniec i Msza św. o godz. 23 – zapowiada opat.

Cystersi z racji rocznicy bł. Kadłubka zaplanowali szereg innych wydarzeń o charakterze religijnym, kulturowym, naukowym, które otwiera Dzień Życia Konsekrowanego, w najbliższą sobotę.

W ramach obchodów tego dnia, po konferencji opata, odbędzie się jeszcze adoracja Najświętszego Sakramentu, a po niej Msza św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Kalety.

Osoby konsekrowane odnowią śluby zakonne i przyrzeczenia, wierni otoczą ich modlitwą i będą prosić Boga o nowe powołania do życia konsekrowanego. Zebrane ofiary będą wsparciem dla zakonów klauzurowych.

Dzień Życia Konsekrowanego ustanowił w 1997 r. papież Jan Paweł II. Istotą życia konsekrowanego jest naśladowanie Chrystusa na drodze rad ewangelicznych, czyli przez życie w czystości, ubóstwie i posłuszeństwie. W gronie osób konsekrowanych są w diecezji: zakonnicy i zakonnice, mnisi i mniszki, pustelnicy i świeccy konsekrowani, dziewice poświęcone Bogu i wdowy konsekrowane oraz wdowiec.

Dzień Życia Konsekrowanego ma być dla wiernych okazją do dziękczynienia Bogu za tę formę życia i służby Bogu. To również okazja do zauważanie misji osób konsekrowanych, które służą w Kościele i w świecie modlitwą, pracą i zaangażowaniem w różnych charyzmatach.

dziar / Jędrzejów
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda