Home WiadomościZ kraju Jędrzejów: U cystersów zakończył się remont fresków dokumentujących historię zakonu

Jędrzejów: U cystersów zakończył się remont fresków dokumentujących historię zakonu

Redakcja

W archiopactwie cystersów w Jędrzejowie zakończyła się renowacja wyjątkowej polichromii Andrzeja Radwańskiego – na sklepieniach nawy głównej i na ścianach – przedstawiającej francuskie protoopactwa, czyli pierwsze cysterskie opactwa macierzyste dla cysterskiego zakonu.

Jak tłumaczy o. Bruno Paterewicz, przeor w Jędrzejowie chodzi o cztery francuskie opactwa: Morimond, La Ferté, Pontigny, Clairvaux. – W transepcie odnajdziemy ponadto przedstawienie cystersów posługujących na pięciu kontynentach, a więc jest to w sumie interesujący projekt artystyczny z połowy XVIII wieku, dokumentujący naszą historię – mówi przeor.

Autorem tych unikatowych polichromii był Andrzej Radwański, żyjący w latach 1711- 1762, który w historii sztuki zapisał się jako twórca malowideł monumentalnych, obrazów sztalugowych, rysunków i grafik.

Freski w kościele w Jędrzejowie były wielokrotnie przemalowywane, szczególnie po pożarach. Ich renowacja był możliwa dzięki dotacji 570 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Freski Radwańskiego zostały kilka lat wcześniej odrestaurowane w kaplicy bł. Wincentego Kadłubka.

Jędrzejów jest najstarszą siedzibą cystersów w Polsce – opactwo zostało założone ok. roku 1140, jako pierwsze opactwo w Polsce i filia burgundzkiego klasztoru Morimond.

Opactwo jest obecnie także sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka (1160-1223), który zrezygnował z biskupstwa krakowskiego i został cystersem w Jędrzejowie. Tam dokończył pisanie Kroniki Polskiej. Po II wojnie światowej opactwo zostało odnowione przez mnichów opactwa Szczyrzyc. Opactwo zostało ponownie erygowane w 1989 r.

Bł. Wincenty Kadłubek jest drugim patronem diecezji kieleckiej (wspomnienie 9 października).

Cysterską wspólnotę w Jędrzejowie stanowi 15 kapłanów, 6 braci i 4 postulantów.

dziar / Jędrzejów
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda