Jędrzejowskie rozmowy o wierze przy kominku

cystersiW ostatni piątek listopada zakończyły się trwające od trzech miesięcy w jędrzejowskim opactwie „Rozmowy o wierze przy kominku”. Był to teologiczno-biblijny cykl katechez dla mieszkańców miasta, którzy chcieli pogłębić wiedzę i wzmocnić wiarę.

Miejscem cotygodniowych wykładów były piwnice dwunastowiecznego opactwa, zaś głoszącymi konferencję dwaj mnisi – o. dr Jan Strumiłowski i o. Bruno Paterewicz. Jesienny cykl znalazł swoich stałych sympatyków, którzy regularnie uczęszczali na spotkania, nie zabrakło także takich, którzy przychodzili na wybrane zgodnie za zainteresowaniami poszczególne tematy. Jędrzejowski klasztor okazał się miejscem dobrym i gościnnym, zaś wieczorne rozmowy przy mocno rozpalonym kominku, stawały się spotkaniami pełnymi pasji i wartościowych spostrzeżeń.

Cykl składał się z dwóch serii wykładów prowadzonych naprzemiennie przez ojców Jana i Brunona. Pierwsza seria – „Wieczory z teologią” koncentrowała się wokół tematów dotyczących Kościoła Świętego i jego apologetyki. Druga zaś – „Wieczory z Biblią” była cyklem medytacji na temat poszczególnych perykop z Ewangelii według św. Marka i wypływających z nich etapów formacji ucznia Chrystusa. Dla prowadzących i uczestników była to okazja do wnikliwego wejścia w temat i zaczerpnięcia ze źródeł, które są nieodzowne w świadomym praktykowaniu wiary, rozwijaniu jej i byciu świadkiem Jezusa w swoim środowisku.

Kolejny taki cykl wykładów odbędzie się na wiosnę, po Wielkanocy. Tymczasem jędrzejowscy mnisi zapraszają w miesiącach zimowych do udziału w nowym projekcie, jakim będą comiesięczne „Spotkanie z Mistrzami”. Raz w miesiącu w piwnicach będzie odbywało się spotkanie z wybitnymi gośćmi, specjalistami w swoich dziedzinach, którzy będą dzielić się swoimi przemyśleniami i świadectwem miłości do Jezusa Chrystusa i Kościoła Świętego. Będą to spotkania otwarte, znowu przy płonącym kominku, z możliwością zaparzenia dobrej herbaty, z interesującą konferencją, z możliwością zadawania pytań i dyskusją.

Szczegóły nowego projektu niebawem na stronie internetowej opactwa – www.jedrzejow.cystersi.pl