Home WiadomościZ kraju Jestem siostrą, ale jestem i przełożoną

Jestem siostrą, ale jestem i przełożoną

Redakcja

Trzydniowa sesja formacyjna dla wyższych przełożonych żeńskich zgromadzeń zakonnych trwa w dniach 10-12 grudnia na Jasnej Górze. To cykliczne spotkanie, które ma za zadanie przypomnieć charakter posługi siostry przełożonej, a więc tej, która odpowiedzialna jest za całe zgromadzenie. W Polsce jest ponad 100 zgromadzeń zakonnych.

Sesję prowadzi o. Waldemar Barszcz, franciszkanin, wieloletni pracownik watykańskiej Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego. Temat spotkania brzmi: „Posługa przełożonej wyższej w świetle prawa Powszechnego Kościoła”.

„Są to spotkania periodyczne, od ponad 20 lat, co 5-6 lat – wyjaśnia o. Waldemar Barszcz – Zawsze poruszamy ten sam temat – temat posługi władzy w instytutach życia konsekrowanego, szczególnie instytutów żeńskich. Wyższy przełożony – posługa czy władza? Ja wyjaśniam, że to jest jedno i drugie – to jest posługa władzy. Przełożeni zwykle są wybierani na kapitułach, i dostają mandat posługi tej władzy przez ileś lat. Z tą posługą związanych jest wiele innych tematów, jak np. rada – każdy przełożony ma swoją radę, więc jak regulować współpracę z tą radą, jak się wzajemnie wspomagać, jak służyć zgromadzeniu, do którego się należy i w którym jest się przełożonym. Mówimy też o kwestiach prawnych, które wynikają z obowiązków przełożonych – kwestia przyjęcia do zakonów i zgromadzeń, kwestia formacji, ślubów, przygotowania do tych ślubów, później apostolat, a także takie sprawy, jak odejście ze zgromadzenia czy zwolnienie ze ślubów”.

Jak podkreśla o. Barszcz, rolą przełożonych w zakonach jest przede wszystkim posługa, a nie spełnianie władzy, którą się otrzymało.

W spotkaniu bierze udział ponad 250 sióstr.

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ dr

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda