Home WiadomościZ kraju Jezuici – Centrum Aruppe: Kompetencja, zaangażowanie i łzy wzruszenia

Jezuici – Centrum Aruppe: Kompetencja, zaangażowanie i łzy wzruszenia

Redakcja

„Kreatywność i porozumienie w szkole” oraz „Sytuacje konfliktowe w szkole” to kolejne nasze szkolenia, które cieszą się dużym uznaniem. Ze względu na formę zajęć mogliśmy przyjąć jedynie połowę zgłaszających się nauczycieli.

Na początku marca tego roku trenerzy Centrum Arrupe przeprowadzili w Toruniu dwa weekendowe szkolenia adresowane do nauczycieli i poświęcone tematyce mediacji w konfliktach, wielokulturowości oraz kreatywności w szkole. Miały one na celu przybliżenie pedagogom metody mediacji rówieśniczej oraz sposobów skutecznego wychowywania dzieci i młodzieży do poszanowania drugiej osoby i jej poglądów.

Marina Hulia podjęła podczas szkolenia temat radzenia sobie w szkole z obecnością dzieci uchodźców i migrantów, a Marta Piernikowska odpowiadała na pytanie: Skąd się biorą konflikty i jak sobie z nimi radzić?

Jak pięknie jest się różnić – mówiła Marina Hulia (na zdjęciu) ilustrując swoją wypowiedź krótkimi filmami, zdjęciami i śpiewając piosenki, których uczy dzieci z Czeczenii. Zaprosiła uczestników do zajęć uwrażliwiających na los uchodźców i niejednemu wycisnęła łzy.

Podczas ostatniego dnia szkolenia „Kreatywność i porozumienie w szkole” Monika Ochendal pracowała z uczestnikami nad różnymi formami zajęć z młodzieżą rozwijającymi twórcze myślenie. Natomiast nauczyciele biorący udział w kursie „Sytuacje konfliktowe w szkole” wdrażali się w zasady mediacji rówieśniczej pod kierunkiem Katarzyny Stryjek. O swoim doświadczeniu mediatorki opowiedziała także uczennica zaangażowana w szkole w proces mediacji.

W szkoleniach wzięło udział 51 nauczycieli. W swoich końcowych ewaluacjach docenili różnorodność pomysłów, przydatność praktycznych ćwiczeń, doświadczenie i wysokie kompetencje trenerów, klimat zabawy i radosną atmosferę, świeże spojrzenie na wiele spraw i rzeczowość, a przy tym dużo ciepła i empatii ze strony osób prowadzących, którzy w sposób bezstronny prezentowali treści i zmuszali do przemyśleń.

W dodatkowych komentarzach przeczytaliśmy: Jak najwięcej takich szkoleń! Centrum Arrupe jak zwykle na najwyższym poziomie! Było super!

Za: www.jezuici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda