Home WiadomościZ kraju Jezuici: Grupa Claret Gospel w naszej Bazylice w Krakowie

Jezuici: Grupa Claret Gospel w naszej Bazylice w Krakowie

Redakcja

Grupa ewangelizacyjna Claret Gospel z Wybrzeża Kości Słoniowej w Afryce, przyjechała na zaproszenie polskich Jezuitów, aby dać koncert w Bazylice N.S. Pana Jezusa w Krakowie. Claret Gospel założona przez polskich Misjonarzy Klaretynów istnieje już od ponad dziesięciu lat, głosząc Pana Boga swoim śpiewem i tańcem, dając w ten sposób świadectwo swojej chrześcijańskiej wiary.

Tym razem mieszkańcy Krakowa mieli szansę pomodlić się na sposób afrykański. 6 sierpnia 2012 roku o godzinie 18:00, grupa trzynastu osób, pochodzących głównie z biednych plemion i rodzin afrykańskich, dzieliła się swoimi talentami muzycznymi i głoszeniem Ewangelii Jezusa, który przecież przeszedł do utrudzonych, bezdomnych i biednych ludzi. Co ciekawe, tylko trzy osoby z całej grupy potrafią czytać, jednak każdy z nich został obdarowany głosem, który potrafi zainspirować swoim oryginalnym wykonaniem.

Grupa przyjeżdża, aby dawać świadectwo swojej wiary i ewangelizować tak jak potrafią: prosto i spontanicznie. Prócz piosenek religinych, są także te mocno zakorzenione w kulturę afrykańską, śpiewane nie tylko po afrykańsku, ale w wielu jezykach świata, min. angielskim, francuskim, czy po polsku, ale i kilku etnicznych: Wybrzeża, Ghany, Burkina Fasso, Mali, Afryki Południowej. Grupa nie tylko śpiewa tzw. „Gospel”, ale gra na instrumentach oraz tańczy. Obecne na Mszy św. bębny, żywiołowa muzyka i tańce, a w tym także energiczne rytmy i spontaniczność mogą się podobać, bo jest w nich spontaniczność wyrażania swojej wiary i przynależności do Chrystusa. Przed Bogiem jesteśmy takimi, jakimi jesteśmy, z naszymi ograniczeniami, ale przede wszystkim talentem, bez względu na rodzaj skóry i przynależnośś rasową.

Grupa ewangelizuje nie po raz pierwszy w Polsce. Dziesiątki parafii i dziesiątki tysięcy wiernych w całej Polsce, min. w Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, Opolu, Bytomiu, Chorzowie, Częstochowie, Białymstoku i nie tylko, miały już okazję być świadkami entuzjazmu, wiary, nadziei i radości z tego co nie tylko widziały i słyszały, ale przede wszystkim przeżyły religijnie. Oryginalne kolorowe stroje, malowane twarze, fryzury i bogaty progam artystyczno-muzyczny były niepowtarzalnym przeżyciem dla wielu uczestników.

Występ Claret Gospel w jezuickiej Bazylice N.S. Pana Jezusa w Krakowie jest częścią trzymiesięcznej trasy koncertowej zespołu po Polsce. Nasi bracia z “Czarnego lądu” kończą swą misję ewangelizacyjną w naszym kraju w dniu 24 sierpnia br., a w międzyczasie będą również koncertować w wielu zakątkach naszego kraju, co nie jest sprawą prostą, bo samo dostanie się poza granice własnego kraju, dla naszych przyjaciół z Afryki nie jest sprawą łatwą. Tym bardziej witamy ich i dziękujemy za wspólne chwile na modlitwie.

Mariusz Han, SJ

Więcej (video) na: www.jezuici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda