Home WiadomościZ kraju Jezuici i ich młodzież

Jezuici i ich młodzież

Redakcja

Na podkarpackiej wsi, w samym środku lata, już po raz dziesiąty zebrało się ponad 400 osób na Ignacjańskich Dniach Młodzieży. To unikatowe spotkanie gromadzi młodzież związaną z jezuitami i jest uwieńczeniem dziesięciodniowych rekolekcji wspólnot ruchu MAGIS.

Istotą tego eventu jest sprawdzenie ideałów rekolekcyjnych w nowej rzeczywistości, a także dobra zabawa i poznawanie się nawzajem ludzi, którym zależy na tym, by żyć bardziej. Życie, które wychodzi ponad przeciętność, jest główną zasadą formacji w ruchu MAGIS i tak tłumaczy się jego łacińską nazwę.

W tym roku, hasłem spotkania są słowa „Ja, my, TEN – IDM!”. Rozwijając skróty – to odkrywanie własnej tożsamości, dążenie do rozwoju we wspólnocie i skierowanie tych dążeń ku Bogu. W ogłoszonym przez Benedykta XVI roku wiary, spotkanie podejmuje temat wspólnoty, która szuka Boga i żyje Bogiem. Zrozumieniu uniwersalności wiary we wspólnocie Kościoła sprzyja obecność na IDMach młodzieży ze Szwecji.

Otwarcie kolejnej dekady IDMów zawiera w sobie stałe elementy: proponowana uczestnikom paleta 39 warsztatów – począwszy od cyrkowych, poprzez muffiniarnie, a skończywszy na tańcu latynoamerykańskim; następnie nabożeństwo prowadzone przez jezuickich nowicjuszy, a także konkurs na własny teledysk. Tegoroczną nowością jest jubileuszowy bal, na którym młodzież może spróbować, jak bawili się ich dziadkowie w zamierzchłej już dla nich przeszłości. Spotkanie uświetnia koncert zespołu Maleo Reggae Rockers, którzy już po raz drugi grają w Starej Wsi.

Ignacjańskie Dni Młodzieży to nie jest propozycja dla każdego. To spotkanie wybierają tylko ci, którzy nie boją się nowych wyzwań i chcą być w swoim życiu kreatywnymi twórcami. Pomocą w tym staje się duchowość ignacjańska, bez której to spotkanie nie byłoby takie atrakcyjne. A kolejny rok i liczby potwierdzają, że jest.

Piotr Chydziński SJ

X Ignacjańskie Dni Młodzieży
28 lipca – 1 sierpnia
Stara Wieś 778, 36-200 Brzozów

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda