Home WiadomościZ kraju Jezuici: Pierwszy numer Biuletynu „W Akcji”

Jezuici: Pierwszy numer Biuletynu „W Akcji”

Redakcja

Właśnie ukazał się w druku pierwszy numer Biuletynu Informacyjnego „Jezuickiego Centrum Społecznego”. Ma on zaskakującą nazwę „W Akcji”.

Biuletyn w nakładzie 5 tysięcy sztuk stanowi kolejny kanał informacyjny Centrum. Tradycyjna, papierowa wersja informatora pozwoli nam dotrzeć do odbiorców na co dzień nie korzystających z Internetu i mediów społecznościowych takich jak Facebook.

Biuletyn będzie dostępny w 20 kościołach na terenie całej Polski oraz w kilku domach rekolekcyjnych.

Wersję elektroniczną można przeczytać [TUTAJ]

Zapraszamy także do lektury programowego tekstu Centrum „W Akcji”, pod redakcją jego dyrektora, o. Grzegorz Bochenek SJ.

„Utkani z pragnień”

Otaczający świat wydaje się być coraz bardziej skomplikowanym, trudnym do zrozumienia. Wielu z nas przestaje zadawać sobie pytania dotyczące rzeczywistości. Rezygnujemy z dociekań nad przyczynami i konsekwencjami takiego czy innego stanu rzeczy. Zamykamy się w sobie, mniej jesteśmy dla innych. Codzienność staje się powoli jedynie zamkniętym kręgiem realizacji własnych czy wmówionych planów, ambicji. Jednak kim właściwie jesteśmy? Czego pragniemy?

Mimo takiego stanu rzeczy, pytania te ciągle do nas powracają. Trudno przecież stłumić w człowieku to, co ludzkie. Niech więc ten fakt posłuży za dobrą monetę. Gdzie zatem mamy szukać odpowiedzi na swój temat? Wydaje się, że można je odnaleźć tylko we wspólnocie, w konkretnych relacjach z drugim człowiekiem. W rodzinie, pośród przyjaciół, w duszpasterstwie, na uczelni czy w stowarzyszeniu. Istotą pozostają zawsze relacje osób, które coś połączyło.

Świat naszym domem

Nie negujemy więc świata w którym przyszło nam żyć. Są to: konkretni ludzie i okoliczności. I innych mieć nie będziemy. Być może są to najlepsi ludzie i najlepsze okoliczności… A z rzeczywistości takiej, jaka jest, lepiej uczynić swojego sprzymierzeńca niż wroga. Każdy z nas chce szczęścia, chce pokoju w sercu. Chcemy wiedzieć, co do nich prowadzi, a co od nich oddala. Podejmując decyzję o szukaniu tych i podobnych odpowiedzi, rozpoczynamy wspaniałą przygodę pt. życie.

Historia w pigułce

Na początku byli ludzie pełni pragnień oraz ludzie pełni potrzeb. Pierwszych kilka lat jedni z drugimi spotykali się w trakcie wolontariatów w krajach Trzeciego Świata. Tak powstał Jezuicki Wolontariat Społeczny. Natomiast z początkiem 2011 r. na ul. Narbutta 21 w Warszawie powstała wspólnota uchodźców i tych, którzy chcą im towarzyszyć. Biuro Misyjne to już prawie dziesięć lat historii. Wspomniane trzy dzieła stanowią podstawę powstałego we wrześniu 2013 r. Jezuickiego Centrum Społecznego „W Akcji”.

Jak to opisać?

Jezuickie, bo nasza działalność jest inspirowana przez geniusz Ignacego z Loyoli SJ, założyciela jezuitów. Centrum, bo tworzymy miejsca spotkań ludzi, których łączy pragnienie dawania siebie innym.

Społeczne, bo najbardziej interesuje nas to, co wokół. W Akcji, bo to, co robimy, świadczy o tym, kim jesteśmy.

o. Grzegorz Bochenek SJ
Dyrektor Jezuickiego Centrum Społecznego „W Akcji”

Więcej na: www.jezuici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda