Home WiadomościZ kraju Jezuici: Relacja z odpustu w Świętej Lipce

Jezuici: Relacja z odpustu w Świętej Lipce

Redakcja

jezuici.plW niedzielę 31 maja br., w położonym na pograniczu Warmii i Mazur Sanktuarium Matki Bożej Świętolipskiej, czczonej jako Matka Jedności Chrześcijan, odbyła się uroczystość odpustowa Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.

Jej obchody rozpoczęły się w przeddzień Mszą św. o 18.00, nabożeństwem majowym, procesją na cmentarz i modlitwą przy grobach świętolipskich zmarłych.

Następnie czuwanie modlitewne w bazylice prowadzili przedstawiciele miejscowej parafii. Modlitwie Apelu Maryjnego o godz. 21.00 przewodniczył Przełożony Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego (jezuitów) o. Tomasz Kot SJ, który ponowił akt zawierzenia tejże prowincji Matce Bożej Świętolipskiej. Kolejną grupę, która włączyła się w całonocne czuwanie stanowili jezuiccy nowicjusze, którzy zaproponowali zebranym modlitwę Akatystu. Po modlitwie różańcowej i Mszy św. o północy czuwanie trwało do porannej Mszy o 7.00.

W niedzielę, przed uroczystą sumą odpustową o godz. 11.00 zaczęli licznie przybywać pielgrzymi indywidualni oraz podążający do sanktuarium w tzw. pielgrzymce gwiaździstej: m. in. z Giżycka, Kętrzyna, Reszla i Mrągowa. Ci ostatni wyruszyli o 4.00 w liczbie ok. 450 osób. Na trasie 19 km, dzielących Mrągowo od Świętej Lipki, dołączały do nich kolejne grupy pątników.

Głównej Eucharystii, sprawowanej na placu przed bazyliką,  przewodniczył koadiutor Metropolity Warmińskiego, ks. abp Józef Górzyński, a kazanie wygłosił ks. abp senior Edmund Piszcz. Kaznodzieja rozpoczął swą refleksję od nawiązania do tajemnicy Trójcy Świętej, która wpisuje się w życie chrześcijan już od momentu chrztu: „Ja ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”. Następnie skoncentrował się na postaci Maryi, ukazując Ją jako Służebnicę, czyli Tę, która zawsze działa wobec innych na rzecz dobra a nie zła.

Uroczystość zakończyła się procesją eucharystyczną wokół placu przed bazyliką i błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem.

Aleksander Jacyniak SJ, kustosz sanktuarium.

Więcej (zdjęcia) na: www.jezuici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda