Home WiadomościZ kraju Jezuici świętowali w Świętej Lipce Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Jezuici świętowali w Świętej Lipce Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny świętowali wczoraj jezuici w Świętej Lipce. Mszy świętej odpustowej przewodniczył JE Ksiądz Biskup Tadeusz Pikus – senior diecezji drohiczyńskiej. Obecny był Przełożony Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego, o. Tomasz Ortmann SJ, który już w przeddzień uroczystości przewodniczył wieczornemu nabożeństwu. Przybyli także jezuici z innych placówek zakonnych w Polsce, by pomóc w spowiadaniu wiernych i włączyć się w uroczystą celebrację.

„Zawierzmy się królującej wśród jezior i lasów Świętolipskiej Matce Jedności Chrześcijan. Cieszymy się z obecności księdza biskupa pośród nas podczas uroczystości odpustowej w tak ważnym dla jezuitów roku jubileuszowym” – mówił na wstępie Eucharystii przełożony Domu Zakonnego Towarzystwa Jezusowego w Świętej Lipce o. Aleksander Jacyniak SJ.

Ksiądz Biskup nawiązał w kazaniu do duchowości maryjnej Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego i do rycerskości św. Ignacego Loyoli, przypomniał dawne świadectwa dotyczące kultu Matki Bożej Świętolipskiej, zachęcił wszystkich, aby biorąc przykład z Maryi Wniebowziętej byli wierni i posłuszni Synowi Bożemu, by zaufali temu, który przyszedł po to, by o nas walczyć.

Wspominając trudne karty historii naszej Ojczyzny zacytował słowa kard. Stafana Wyszyńskiego zachęcające kapłanów do walki z wrogością między ludźmi:

„Nie walczymy z ludźmi, tylko z szatanem. Ludzi miłujemy! To jest nasza «zawodowa» specjalność. Ktoś na świecie musi ludzi kochać”.

Zgromadzeni w bazylice wierni mieli również możliwość adoracji relikwii św. Ignacego Loyoli oraz medytacji jego ikony, która z okazji trwającego Ignacjańskiego Roku Jubileuszowego peregrynuje po wszystkich miejscach, gdzie posługują jezuici.

Świętowanie Roku Ignacjańskiego, w którym wspominamy 500-lecie nawrócenia św. Ignacego Loyoli i 400-lecie jego kanonizacji, zbiegło się z 300-rocznicą oddania do użytku świętolipskich organów.

Za: jezuici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda