Home WiadomościZ kraju Jezuici: Zawierzenie polskich prowincji

Jezuici: Zawierzenie polskich prowincji

Redakcja

W poniedziałek  8 października w Kaliszu odbyło się zawierzenie Polskich Prowincji Towarzystwa Jezusowego opiece świętego Józefa.

W 1950 roku ze strony władz komunistycznych istniała groźba delegalizacja zakonu. W tedy to polscy jezuici postanowili zawierzyć losy zakonu opiece św. Józefa. Ówcześni przełożeni złożyli ślubowanie, w którym zobowiązali się  do corocznego dziękczynnego nawiedzania przez jezuitów kaliskiego sanktuarium, jeśli działalność zakonu na terenie Polski nie zostanie przerwana. Tegoroczne zawierzenie jest wypełnieniem danego słowa z przed sześćdziesięciu dwóch lat.

We Mszy świętej koncelebrowanej, której przewodniczył ks. bp. Edward Janiak – ordynariusz kaliski – uczestniczyli przedstawiciele domów i dzieł obu polskich prowincji.  Jezuici na czele z prowincjałami obu prowincji – w trakcie wspólnej Eucharystii  – dziękowali św. Józefowi za opiekę i prosili o dalsze wstawiennictwo. W homilii Ojciec Prowincjał Wojciech Ziółek przypomniał jak wiele zawdzięczamy wstawiennictwu św. Józefa i zachęcał do dalszego przyzywania jego opieki. Zwrócił jednocześnie uwagę na decydujące znaczenie naszego wysiłku i pracy – tak w wymiarze osobistym jak również wspólnotowym.

Ks. biskup – na zakończenie Mszy świętej – podziękował jezuitom za pracę na rzecz kościoła powszechnego, która wyraża się poprzez podejmowanie i prowadzenie wielu cennych inicjatyw i dzieł. Ponadto wyraził wdzięczność za świadectwo czci opiekuna Świętej Rodziny.

Zapraszamy do galerii zdjęć

Jarosław Charchuła SJ

Za: www.jezuici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda