Home WiadomościZ kraju Jezuicka oferta formacyjna dla duchownych

Jezuicka oferta formacyjna dla duchownych

Redakcja

Księżom, siostrom zakonnym i klerykom jezuici ze Starej Wsi oferują pomoc w stałej formacji: warsztaty psychologiczne, rekolekcje, dni skupienia, ćwiczenia ignacjańskie, a także kurs dla kierowników duchowych (zaproszone są również siostry zakonne) oraz intensywny program duchowo-psychologiczny dla osób w kryzysie. Otwarcie Domu Formacji Stałej „Manresa” w Starej Wsi planowane jest na październik.

Celem powstania Domu Formacji Stałej „Manresa” jest stworzenie przestrzeni, w której duchowni na różnych etapach swojej posługi będą mogli uzyskać stosowną pomoc w rozwoju czy radzeniu sobie z sytuacjami kryzysowymi. Oferowana pomoc i formacja dotykać ma wymiaru duchowego i ludzkiego.

Główną propozycję stanowią różne formy rekolekcji ignacjańskich. W ofercie są rekolekcje ośmio- lub trzydziestodniowe. Czas ten służyć ma rozeznawaniu woli Bożej i realizowaniu jej w życiu, rozeznaniu i zweryfikowaniu swojej kapłańskiej posługi, ożywieniu charyzmatu i leczeniu „chorób kapłańskich”.

Kapłani i siostry zakonne mogą wybrać rekolekcje przygotowane pod kątem wieku – dla osób po 35 roku życia „O zmęczonym Samarytaninie”, a dla tych, którzy skończyli 45 lat – rekolekcje Kleofasa „A myśmy się spodziewali”.

W każdą pierwszą niedzielę miesiąca aż do poniedziałkowego popołudnia, a dla sióstr – od pierwszego piątku do soboty, odbywać się będą dni skupienia. Tematem spotkań będą sceny biblijne, ojcowie pustyni czy ojcowie Kościoła. Prowadzić je będą np. opat tyniecki o. Szymon Hiżycki OSB, ks. Waldemar Rakocy CM albo prof. Bernadeta Jojko.

Księża i siostry zakonne mogą wziąć udział w kursie dla kierowników duchowych. To comiesięczne weekendowe spotkania, podczas których uczestnicy wprowadzeni będą w teologiczne, duchowe i psychologiczne aspekty kierownictwa duchowego. Jak wskazują jezuici, „zajęcia mają charakter teoretyczny i praktyczny. Podczas nich są podejmowane następujące tematy: odróżnianie problemów duchowych od osobowych, rozeznanie duchowe, rozeznawanie powołania; prowadzenie osób postępujących na drodze życia duchowego, ale także w kryzysach, uzależnieniach, z problemami seksualnymi i zaburzeniami psychicznymi. Będziemy uczyć jak słuchać innych, prowadzić rozmowy i uczyć pracy nad sobą”.

Dla osób w kryzysie, tych, „którzy ustali w drodze”, przygotowano specjalny dwumiesięczny program. Bazuje on na ćwiczeniach duchowych, przewidziano także elementy psychologiczne – indywidualne spotkania i warsztaty grupowe, pomagające w poznaniu siebie, radzeniu sobie z uzależnieniami czy relacjami.

W ofercie dla księży, sióstr i osób w formacji jest również kilkudniowy trening interpersonalny. Podczas niego uczestnicy poznają techniki zwiększające umiejętność komunikacji interpersonalnej w wyrażaniu uczuć, potrzeb i poglądów oraz współpracy w zespole. Jezuici zaznaczają, że istotnym elementem doświadczeń treningowych jest wzrost rozumienia i poszanowania dla różnic w postawach i poglądach ludzi. W psychologicznej ofercie są również weekendowe „spotkania z samym sobą”. Podczas nich dotyka się osobistej historii, osobowości, uczuć, by lepiej się poznać i zrozumieć. Poruszane będą kwestie przebaczenia, uzależnień, męskości lub kobiecości, relacji interpersonalnych. W poznaniu siebie pomocne będą również specjalne kilkugodzinne spotkania indywidualne.

Dom Formacji Stałej „Manresa” mieści się w Starej Wsi, przy bazylice – sanktuarium z cudownym obrazem Zaśnięcia i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz późnobarokowym gmachu kolegium ojców jezuitów. Wyciszeniu i refleksji sprzyja również wyjątkowy Ogród Biblijny.

Więcej informacji oraz kontakt znaleźć można na stronie starawies.jezuici.pl

Zgłoszenia: [email protected]
tel.: 13 / 430 90 99

Za: www.jezuici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda