Home WiadomościZ kraju Jubileusz 50-lecia Karmelu w Dysie koło Lublina

Jubileusz 50-lecia Karmelu w Dysie koło Lublina

Redakcja

diecezjaplocka-pl„Jubileusz jest okazją do odnawiania pamięci serca, czyli wdzięczności” – mówił ks. biskup Mirosław Milewski 1 października, we wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, w klasztorze karmelitańskim w Dysie koło Lublina. Karmel ten obchodził swoje 50-lecie.

W homilii bp Mirosław Milewski podkreślił, że obchodzony jubileusz jest uwielbieniem Boga „za wielkie rzeczy, które nam uczynił”, pozwala złożyć na ołtarzu przeszłość, teraźniejszość i przyszłość Karmelu i oddać wszystko Bogu. Przypomniał, że siostry karmelitanki najpierw trwały na „na Bożym posterunku” w Lublinie, a od połowy lat 80. w Dysie.

W jego opinii minione półwiecze było czasem „nieprzerwanej obecności, zanoszonych modlitw, duchowego użyźniania ludzkich serc”. To też „pół wieku postów, pokuty, odcięcia od świata”, a ich owocami było i jest uświęcanie Kościoła, a także liczne powołania, nowe fundacje i wspieranie wspólnot karmelitańskich w potrzebie.

„Rocznice i jubileusze otwierają na przyszłość, na dni, które przed nami. Wracając w tych dniach jubileuszowych do przeszłości, wracajcie do korzeni, by zaczerpnąć ze źródła. Odnówcie się w Bogu, który jest Panem czasu i historii.Łaską jest również to, że jubileusz przypada w Roku Miłosierdzia. Niech Jezus miłosierny uczy budować waszą wspólnotę na miłosierdziu, wzajemnym, siostrzanym przebaczeniu” – zwrócił się do sióstr bp Milewski.

Dziękował św. Teresie od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza, za jej „małą drogę” – drogę ufności i dziecięctwa Bożego, i przyjmowania z radością cierpienia. Trzeba ją prosić, by „zsyłała na Karmel w Dysie płatki róż”, by taki duch w tej wspólnocie był stale obecny. Prosił, by za Świętą powtarzać : „Kto ma Jezusa, ma wszystko“.

Biskup pomocniczy diecezji płockiej, który był przed laty kapelanem w dyskiej wspólnocie, prosił siostry karmelitanki o modlitwę za kapłanów. Zaznaczył, że wszyscy kapelani bardzo dużo jej zawdzięczają: „Jesteśmy ludźmi szczęśliwymi, że jako młodzi księża, zasmakowaliśmy ducha Karmelu. Tu wiele rzeczy się kształtowało, tu dojrzewaliśmy, tu Bóg przygotowywał nasze serca do dalszej drogi. Dziś, sprawując tę jubileuszową Eucharystię dziękujemy Bogu za to, że nas tu kiedyś przyprowadził” – zaakcentował bp Milewski.

Życzył także, aby Złoty Jubileusz Karmelu w Dysie był prawdziwą sposobnością do przeżywania, odnawiania pamięci serca, czyli wdzięczności:„Zaczerpnijmy ze źródła, nabierzmy sił i wyruszmy w drogę ku wieczności. Jesteśmy prostymi pielgrzymami” – podkreślił hierarcha.

***
„Klasztor karmelitanek bosych w Dysie koło Lublina p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski jest kontynuacją długoletniej tradycji Karmelu w Lublinie. Założony jako wotum milenijne chrztu Polski przed upływem 100 lat od śmierci ostatniej karmelitanki klasztoru Niepokalanego Poczęcia, wszedł we wszystkie jego prawa. Jest fundacją sióstr klasztoru św. Teresy od Jezusa i św. Jana od Krzyża, (Kraków ul. Wesoła) jedynego, który przetrwał kasaty zaborców i II wojnę światową. Dekret erygujący i beneplacitiumapostolicum dla odnowionej fundacji wydał Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński. Wśród sióstr przybyłych 1 października 1966 roku na nową placówkę były m. in. matka Teresa od Jezusa (Halina Zapłacka) – mianowana na przełożoną – oraz s. Julianna od Jezusa Hostii (Anna Lewandowska) i s. Domicylla od Jezusa Maryi (Julianna Kunowska).

W dzień poświęcony św. Teresie od Dzieciątka Jezus (wówczas 3 października) pierwszą Mszę Świętą w prowizorycznej kaplicy odprawił ordynariusz lubelski ks. bp Piotr Kałwa. Poświęcenia kaplicy dokonał przeor karmelitów bosych z Lublina o. Bazyli od św. Anzelma w dniu 21 listopada tegoż samego roku, a w Dzień Bożego Narodzenia biskup lubelski zaprowadził klauzurę papieską. Dom z niewielkim ogrodem, przy ul. Chmielewskiego 9, w którym początkowo zamieszkały siostry, był słabo przystosowany do potrzeb i warunków życia zakonnego, i mimo dokonanej przebudowy traktowano go jako “przejściowy”, szukając większej posady umożliwiającej budowę nowego.

Mimo trudności ze strony władz państwowych w 1980 roku uzyskano zgodę na rozpoczęcie prac budowlanych klasztoru w Dysie, w wiosce położonej niedaleko od Lublina. 31 sierpnia 1982 roku Prymas Polski Kard Józef Glemp wmurował kamień węgielny, poświęcony przez Ojca Świętego Jana Pawła II, pod kaplicę i klasztor, do którego w roku 1984 przeniosły się siostry. W Święto Ofiarowania Matki Bożej, 21 października 1985 roku, odbyło się uroczyste poświęcenie Karmelu w Dysie, którego dokonał Arcybiskup Bolesław Pylak w asyście księży biskupów, przełożonych zakonu i kapłanów”.

Źródło: strona internetowa parafii św. Jana Chrzciciela w Dysie

Za: www.diecezjaplocka.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda