Home WiadomościZ kraju Jubileusz 50-lecia koronacji figury Matki Bożej Leśniowskiej

Jubileusz 50-lecia koronacji figury Matki Bożej Leśniowskiej

Redakcja

W najbliższą niedzielę, 2 lipca, w sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej, Patronki Rodzin, świętowany będzie Jubileusz 50-lecia koronacji Cudownej Figury Maryi. Głównym uroczystościom odpustowym przewodniczyć będą: abp Wojciech Polak, Prymas Polski oraz bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy arch. częstochowskiej.

Po uroczystej sumie, której będzie przewodniczył Prymas Polski, odbędzie się „Koncert w hołdzie Pani Leśniowskiej” w wykonaniu „Capella Vartiensis” i Młodzieżowego Chóru „Tutti”, którym będzie towarzyszyć Zawierciańska Młodzieżowa Orkiestra Kameralna pod dyr. Leopolda Stawarza.

W dniach od 3 do 8 lipca o godz. 18.30 wierni uczestniczyć będą w procesji Maryjnej z różańcem w Ogrodzie Różańcowym, a następnie sprawowana będzie Eucharystia.

9 lipca odbędzie się odpust ku czci Matki Bożej Leśniowskiej. Uroczystościom przewodniczyć będzie bp Wiesław Szlachetka, biskup pomocniczy arch. gdańskiej.

13 sierpnia przypadnie dokładnie 50. rocznica koronacji Cudownej Figury Matki Bożej Leśniowskiej.

Uroczystościom w tym dniu przewodniczyć będzie abp Józef Michalik z Przemyśla.

Głównym charyzmatem sanktuarium leśniowskiego jest nieustanna troska o rodzinę, przejawiająca się w intencjach nabożeństw czy praktykach specjalnych błogosławieństw udzielanych: małżeństwom, dzieciom czy matkom w stanie błogosławionym.

Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej, Patronki Rodzin, jest częścią zespołu klasztornego paulinów, położonego w Leśniowie – przedmieściu Żarek, w województwie śląskim. Jest ono ważnym ośrodkiem pielgrzymkowym na trasie z Krakowa oraz ze Śląska na Jasną Górę. Położenie sanktuarium na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej – regionie o wybitnych walorach środowiska przyrodniczego, w obrębie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd, przy szlaku turystycznym o tej samej nazwie sprawia, że jest to szczególne miejsce modlitwy i spotkania z Matką Bożą. Stąd też Sanktuarium stało się ważnym miejscem odwiedzanym przez pielgrzymki zmierzające na Jasną Górę.

Według bardzo dawnej tradycji kult Matki Bożej Leśniowskiej związany jest ściśle z kultem Matki Bożej Jasnogórskiej. Wracający z Rusi w 1382 r. śląski książę Władysław Opolczyk, bezskutecznie poszukujący wody w okolicy dzisiejszego Leśniowa, zwrócił się w pokornej modlitwie do Matki Bożej i wówczas wytrysnęło obfite źródło. W ten sposób miał powstać istniejący do dziś potok Leśniówka. W dowód wdzięczności książę pozostawił w kaplicy przy źródle drewnianą figurkę Matki Bożej, którą wiózł razem z Cudownym Obrazem.

W 1559 r. kasztelan oświęcimski Jan Koryciński w dowód wdzięczności za liczne łaski wybudował w Leśniowie kościół, w którym umieścił cudowną figurę. Paulinów z Jasnej Góry do Leśniowa sprowadził w 1706 r. Józef Męciński. W 1864 r. rząd rosyjski skasował klasztor, ale w 1936 r. paulini powrócili do niego.

Pierwsza koronacja figury Matki Bożej Leśniowskiej odbyła się 50 lat temu – 13 sierpnia 1967 r. Dokonał jej prymas Polski kard. Stefan Wyszyński wspólnie z kard. Karolem Wojtyłą, a także biskupem diecezji częstochowskiej Stefanem Barełą oraz generałem Zakonu Paulinów o. Jerzym Tomzińskm. Bullę zezwalającą na koronację Leśniowskiej figury Matki Bożej wydał papież Paweł VI.

2 grudnia 2010 r. korony z figur Dzieciątka Jezus i Maryi zostały skradzione.

W nowych koronach, poświęconych przez papieża Benedykta XVI, został dokładnie odtworzony kształt poprzednich, natomiast ozdoby są już inne, m.in. dlatego, że zastosowano kamienie pochodzące z wotów. W nowe korony został wkomponowany perłowy różaniec ofiarowany Jasnej Górze przez św. Jana Pawła II.

Mirosława Szymusik, Radio Jasna Góra

Więcej: www.lesniow.pl

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda