Home WiadomościZ kraju 96 lat istnienia Zgromadzenia Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza

96 lat istnienia Zgromadzenia Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza

Redakcja

Jubileusz 96-lecia istnienia Zgromadzenia Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza świętowały na Jasnej Górze w poniedziałek, 10 lutego zakonnice z dwóch domów w Częstochowie. Siostry są na co dzień związane z Jasną Górą – od prawie 50 lat posługują w jasnogórskiej zakrystii.

„10 lutego 1924 r. powstało nasze Zgromadzenie we Włoszech – opowiada s. Jolanta ze Zgromadzenia Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza w Częstochowie – Współzałożycielką tego zgromadzenia była s. Scholastyka, której święto patronalne dziś obchodzimy. To już 96 lat, kiedy istniejemy w Polsce. Jest nas około 100. Jesteśmy w sześciu wspólnotach. Pracujemy w wielu miejscach – przede wszystkim tu, na Jasnej Górze w zakrystii, jest też jedna nasza przedstawicielka w Radiu Jasna Góra (s. Aleksandra Szyborska), a jedna prowadzi scholę w Szkole Muzycznej (s. Maria Bujalska, asystentka dyrygenta Jasnogórskiego Chóru Chłopięco-Męskiego Pueri Claromontani i pedagog Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej). Jeśli chodzi o nasze apostolstwo liturgiczne, mamy swoje centra w Warszawie i w Częstochowie, gdzie księża mogą się zaopatrywać w alby, stuły, komże kielichy, szaty liturgiczne”.

Jak podkreśla s. Jolanta, ze względu na ścisły Związek Zgromadzenia z Jasną Górą, siostry zdecydowały, że swój jubileusz chcą uczcić Mszą św. właśnie w tym miejscu. W Eucharystii uczestniczyło kilkanaście sióstr z domów przy ul. Pawiej i ul. Kapucyńskiej w Częstochowie. „Tak, jesteśmy z Matką Bożą bardzo ściśle związane, jesteśmy tu od 1946 roku, nasz pierwszy dom był na ulicy Kapucyńskiej 1, nasza formacja – postulat i nowicjat tam się odbywały. To ścisłe korzenie, i całe nasze dziedzictwo zawdzięczamy Matce Bożej, to, że istniejemy, że się rozwijamy. Będziemy prosić i dziękować za to wszystko, co Pan Bóg nam daje przez tyle, tyle lat” – mówi s. Jolanta.

Na co dzień w jasnogórskiej zakrystii na stałe posługują dwie siostry – s. Ave i s. Barbara. „Siostry zakrystianki rano bardzo wcześnie przychodzą tutaj, żeby przygotować ołtarze, przygotować szaty liturgiczne dla kapłanów, którzy odprawiają Msze św., i tak do Apelu Jasnogórskiego” – tłumaczy s. Jolanta.

Jednym z charyzmatów Zgromadzenia jest również współpraca, modlitwa i wspieranie kapłanów – siostry prowadzą dwa domy dla księży emerytów w Lublinie i Świdnicy. Prowadzą Centra Liturgiczne, kursy muzyki liturgicznej, szyją szaty liturgiczne i sutanny oraz wykonują przedmioty kultu.

Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej o godz. 11.00 przewodniczył o. Dariusz Nowicki, paulin. „Dziękujemy za ich charyzmat i za to, że tutaj nam, jako kapłanom – i tym przybywającym na Jasną Górę, i tym mieszkającym tu paulinom, służą” – mówił na wstępie Eucharystii o. Dariusz Nowicki. W kazaniu podziękował siostrom za posługę dla kapłanów poprzez modlitwę, ofiarę i życie apostolskie, za pomoc w przygotowaniu do liturgii.

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ dr

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda