Home WiadomościZ kraju Jubileusz duchowieństwa Archidiecezji Łódzkiej

Jubileusz duchowieństwa Archidiecezji Łódzkiej

Redakcja

W Kościele Łódzkim trwają obchody jubileuszu 100-lecia Archidiecezji Łódzkiej. Wśród wielu wspólnot i grup zawodowych pielgrzymujących z tej okazji do łódzkiej bazyliki archikatedralnej św. Stanisława Kostki dziś swoje pielgrzymowanie odbyło duchowieństwo diecezjalne i zakonne posługujące na terenie diecezji.

Duchowni zebrani na placu katedralnym w uroczystej procesji przechodząc przez Drzwi Święte – Jubileuszowe – weszli do świątyni, gdzie wysłuchali konferencji ks. prał. Józefa Morawy (ojca duchownego Seminarium 35plus) zatytułowanej Wezwani do większej miłości. Kapłani w Jubileuszu swego Kościoła.

– Naśladując Chrystusa – to wyznanie miłości może kapłan składać od rana, kiedy w modlitwach i postanowieniach pomyśli o swojej wspólnocie, że prażanie ją jeszcze lepiej poznać, że dla niej oddaje swój czas i życie, a wieczorem – naśladując błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego w ostatniej modlitwie dnia będzie jej błogosławił. Trzeba pomyśleć, że kiedy się budzę jako kapłan – mam wspólnotę – czy potrafię powiedzieć przed Panem – idę do tej wspólnoty z miłości i tylko mnie to trzyma, a wieczorem, kiedy kończę mój brewiarz czy Apel Jasnogórski – czy wtedy potrafię pobłogosławić wszystkim moim parafianom, czy tym, którym posługuję? – pytał prelegent.

Ksiądz Morawa zwrócił uwagę na to, że – w naszych codziennych kapłańskich modlitwach i posłudze realizujemy – czasem bezwiednie, ale przecież skutecznie wezwanie Pana – z jego wskazaniem naprawdę, wolność, odpuszczenie grzechów i inne wartości. To od nas kapłanów wierni mają się dowiadywać, że to Kościół wychowuje do prawdy pokoju. (…) dla nas kapłanów Ewangelia stawia prostą prawdę: jeśli będziemy w całości należeli do Boga, to będziemy także w całości dla wszystkich. – podkreślił.

Należy podkreślić, że przejście przez Drzwi Święte w Kościele Jubileuszowym wiąże się z łaską przyjęcia odpustu zupełnego, którego udzielił Ojciec Święty Franciszek na czas trwającego świętowania.

W drugiej części jubileuszowego spotkania duchowieństwo Archidiecezji Łódzkiej celebrując Liturgię Godzin odmówiło Nieszpory i wysłuchało homilii metropolity łódzkiego, który swoje rozważanie oparł na słowo Ojca Świętego Franciszka wygłoszone podczas sympozjum na temat kapłaństwa, które w  lutym 2022 roku odbyło się w Rzymie.

Metropolita łódzki zauważył, że słowem kluczem – do czytania życia kapłańskiego jest słowo „bliskość” – biskość, która jest nam zaproponowana przez Boga – zauważył abp Ryś. – Czym odpowiecie na Jezusową Miłość, która chce bliskości, chce przyjaźni, chce rzeczywistej, konkretnej i ważnej relacji? Czy ostatnią godzinę dnia spędzasz z Nim, czy z telewizorem? Powiesz Mu dobranoc, czy nie masz uważności na to, by Mu powiedzieć dobranoc! To nie jest kwestia praktyk, tylko czy jesteś bliski? – pytał kaznodzieja.

Hierarcha wskazał na cztery rodzaje bliskość. – Pierwszą jest bliskość wobec Boga. Druga biskość, to bliskość wobec biskupa. Tej biskości nie da się opisać tylko słowem „posłuszeństwo”, ale chodzi o więź, która może być właściwie przeżywana. Trzecia bliskość, to wieź między prezbiterami. My mamy tutaj kłopot, bo nikt nie lubi chodzić z najsłabszymi, z ostatnimi. Przy tym punkcie Ojciec Święty zwraca uwagę na naszą kapłańską zazdrość, przez którą nie ma mowy o wspólnocie. Wspólnota, może być dla świata wielkim znakiem prorockim. Ostatnim – czwartym znakiem bliskość jest – bliskość między ludźmi. Bliskość z ludźmi to nie obowiązek, to jest łaska. Przeciwieństwem tej bliskości jest ucieczka w klerykalizm i egoizm. – tłumaczył abp Ryś.

Uczestnicy dzisiejszego jubileuszu duchownych Archidiecezji Łódzkiej podczas Adoracji Najświętszego Sakramentu, która była częścią Nieszporów, mieli możliwość skorzystania z sakramentu pokuty, a po zakończeniu liturgii można było złożyć kolektę na doposażenie kaplicy w domu roku propedeutycznego w Łasku – Kolumnie.

Wszyscy obecni na dzisiejszym jubileuszu – po zakończeniu liturgii – zostali zaproszeni przez metropolitę łódzkiego na kolację do domu biskupiego.

Za: www.archidiecezja.lodz.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda