Home WiadomościZ kraju Jubileusz Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej

Jubileusz Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej

Redakcja

Jasnogórska Szkoła Muzyczna świętowała jubileusz 10-lecia. – To dziękczynienie Bogu za każdego, kto swoją pracą sprawa, że to dzieło się rozwija – mówił podczas Mszy św. kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak. W koncercie galowym wykonanym przez uczniów zabrzmiała muzyka ze zbiorów jasnogórskich – Completorium o. Eryka Briknera, paulina tworzącego w XVIII w. Na dzisiejszą uroczystość okolicznościowy list wystosował prezydent RP Andrzej Duda.

– Klasztor jasnogórski jest dla nas Polaków miejscem szczególnym, ważnym dla naszej historii i naszej tożsamości. To duchowa stolica Polski, ale także od wielu stuleci prężny ośrodek życia muzycznego – napisał prezydent. Przypomniał, że „z kontemplacji jasnogórskiego Obrazu Matki Bożej inspirację czerpali tacy twórcy jak Feliks Nowowiejski, Wojciech Kilar czy Henryk Mikołaj Górecki”. – Cieszę się, że te wspaniałe tradycje są dzisiaj kontynuowane przez uczniów Jasnogórskiej Publicznej Ogólnokształcącej I Stopnia w Częstochowie. Życzę całej społeczności szkoły wielu sukcesów, radości z dzielenia się pięknem muzyki i wytrwałości w rozwijaniu talentów – życzył społeczności szkolnej Andrzej Duda.

List gratulacyjny wystosował także Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński w którym zauważył, że „o unikatowości jasnogórskiej szkoły świadczy również aspekt wielowiekowej tradycji, której szkoła stanowi współczesne ogniwo”. Przypomniał, że obecna szkoła kontynuuje dziedzictwo kapeli Jasnogórskiej powstałej w XVI w. i należącej do najstarszych placówek edukacji muzycznej w Polsce. – Świętujemy zatem dziesięciolecie szkoły jako instytucji, ale każdy dzień pracy szkoły jest kolejnym krokiem tej wielowiekowej spuścizny uczynionym w przyszłość” – napisał minister kultury.

Jasnogórska Publiczna Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia powstała w 2011 r. i nawiązuje do bogatych tradycji muzycznych i kulturalnych słynnej Kapeli Jasnogórskiej założonej przez paulinów w pierwszej połowie XVI w., która przez prawie 400 lat była szkołą muzyczną i jedynym ośrodkiem edukacji muzycznej dzieci i młodzieży oraz ośrodkiem promocji kultury na terenie Częstochowy. Dokumenty odnotowały 580 muzyków, w tym 120 zakonników, związanych z Kapelą i w większości będącymi jej wychowankami.

Organem prowadzącym placówkę jest Stowarzyszenie Jasnogórska Szkoła Chóralna.

Jak zaznacza o. Nikodem Kilnar, krajowy duszpasterz muzyków kościelnych i kapelan jasnogórskiej placówki, głównym celem szkoły jest „prowadzenie dzieci i młodzieży do dojrzałej wiary, rozwoju kultury osobistej i intelektualnej w oparciu o wartości chrześcijańskie wynikające z Ewangelii, najpiękniejsze wzorce, tradycje narodowe, czerpiąc prawdziwe życie z liturgii i modlitwy u stóp Jasnogórskiej Królowej Polski”.

Obecnie Jasnogórska Szkoła Muzyczna liczy 170 uczniów, a od tego roku szkolnego rozpoczęła swoją działalność Jasnogórska Szkoła Muzyczna II stopnia.

Jak zaznacza o. Kilnar: „drzwi naszej szkoły są otwarte dla nowych kandydatów, którzy pragną czerpać ze źródła, jakie ma dla polskiej i europejskiej kultury jasnogórskie dziedzictwo muzyczne, powstałe na gruncie wiary, umiłowania Boga, Matki Najświętszej oraz naszej Ojczyzny”.

Przez te 10 lat funkcjonowania szkoła systematycznie poszerzała swą ofertę edukacyjną i obecnie ma możliwość kształcenia w większości specjalności instrumentalnych, a od bieżącego roku również w specjalności wokalistyka – w ramach Szkoły Muzycznej II stopnia.

Mury szkoły opuściły już dwa roczniki wychowanków, którzy rozwijają swe talenty muzyczne w Jasnogórskiej Szkole Muzycznej II stopnia oraz w innych szkołach regionu.

Biuro Prasowe @JasnaGóraNews/mir / Częstochowa
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda