Home WiadomościZ kraju Jubileusz Sióstr Loretanek na Jasnej Górze

Jubileusz Sióstr Loretanek na Jasnej Górze

Redakcja

Jasnogórskie dziękczynienie u stóp Matki Bożej Częstochowskiej za 100 lat istnienia Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej miało miejsce w nocy z 5 na 6 lipca na Jasnej Górze.

Czuwanie, które trwało aż do 4.30 rano, rozpoczęło się Apelem Jasnogórskim. Modlitwę apelową poprowadził ks. Wojciech Bartoszek, krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych. O północy sprawowana była Msza św., której przewodniczył o. Wojciech Kotowski, Prowincjał Sercanów Białych.

„Myślę, że to wielki cud Matki Bożej, że Loretto jest tutaj na Jasnej Górze, to małe, polskie Loretto się dzisiaj tutaj gromadzi w postaci sióstr, ale siostry są tylko przedstawicielkami tych, które mogły przyjechać, wiele sióstr się łączy, które nie mogły przyjechać, łączą się też wszyscy współpracownicy świeccy związani z Rodziną Loretańską i wszyscy współpracownicy w dziełach charytatywnych, w dziełach związanych z Wydawnictwem Sióstr Loretanek. Chcemy ich wszystkich ogarnąć modlitwą” – mówił we wstępie do Mszy św. o. Wojciech Kotowski.

„Myślę, że jubileusz, który siostry przeżywają, jest przepiękną okazją do tego, aby spoglądać z wdzięcznością na wielkie dzieła, które Bóg dokonał i złożył w sióstr ręce – mówił w homilii o. Wojciech Kotowski – Dzisiaj również to jest wspominanie tego początku, który zaistniał w Katedrze Lubelskiej, gdy biskup Jaczewski włożył swoje ręce w dłonie młodego diakona Ignacego Kłopotowskiego, i w jego sercu rozpalił się ten wielki ogień, którego nie zgasiły żadne przeciwności, ten ogień, który kazał mu szukać tych najuboższych”.

Zebrane siostry loretanki oraz wierni, łączący się z nimi przez środki masowego przekazu, dokonały aktu Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, jako jubileuszowy dar na 100. lecie Zgromadzenia.

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Loretańskiej powstało 31 lipca 1920 roku. Założycielem zgromadzenia jest bł. ks. Ignacy Kłopotowski, ówczesny dziekan praski i proboszcz parafii Matki Bożej Loretańskiej w Warszawie. Początkowo loretanki stanowiły związek religijny posiadający ustną aprobatę arcybiskupa warszawskiego, Aleksandra Kakowskiego. Kanoniczna erekcja zgromadzenia nastąpiła 19 maja 1928 roku. W ten sposób powstało Pobożne Stowarzyszenie Sióstr Loretanek. Po drugiej wojnie światowej, w 1949 roku loretanki stały się zgromadzeniem zakonnym na prawie diecezjalnym, zaś 24 maja 1971 roku uzyskały dekret pochwalny i zatwierdzenie Stolicy Apostolskiej.

Maryja jest główną Patronką Zgromadzenia. Drugorzędnymi patronami są: św. Józef, św. Benedykt i św. Scholastyka. Obecnie Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Loretańskiej posiada 20 domów, w tym 7 za granicą. Zasadniczy nurt działalności sióstr loretanek stanowi praca wydawnicza i drukarska.

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ mś

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda