Home WiadomościZ kraju Jubileusz stulecia Zgromadzenia Sióstr Loretanek w Żegiestowie

Jubileusz stulecia Zgromadzenia Sióstr Loretanek w Żegiestowie

Redakcja

Na szlaku dziękczynienia za 100 lat Zgromadzenia Sióstr Loretanek, które założył w Warszawie bł. ks. Ignacy Kłopotowski, znalazła się parafia sw. Anny w Żegiestowie.

Tuż przed zamknięciem roku jubileuszowego stulecia powstania Zgromadzenia Sióstr Loretanek, w przededniu urodzin i chrztu bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego parafia św. Anny w Żegiestowie świętowała ten piękny jubileusz.

Siostry Loretanki przybyły tutaj w 1949 r. Na zaproszenie biskupa tarnowskiego Jana Stepy. Proboszcz parafii ks. Wojciech Zygmunt przebywał wówczas w więzieniu. Od ponad 70 lat apostołują na tym malowniczym zakątku Polski w dolinie Popradu.

Dziękczynienie w parafii
18 lipca br. parafianie i przybyli goście wraz z siostrami loretankami zgromadzili się w kościele parafialnym na Mszy Świętej o godz. 9.30, by dziękować dobremu Bogu za 100 lat istnienia zgromadzenia. Dziękczynienie popłynęło też za charyzmat loretański na tych ziemiach, za posługę sióstr w tej parafii. Msza była koncelebrowana przez trzech kapłanów ks. Krzysztofa Dynarowicza, ks. Andrzeja Rakoczego, ks. Adama Skalniaka, sprawowana w intencji zgromadzenia.

Wśród przedstawicielek loretanek były siostry pochodzące z tej parafii. Z tej niewielkiej osady Pan Bóg powołał 4 Loretanki. Na uroczystości przyjechały siostry z pobliskiej placówki z Krynicy Zdroju, które prowadzą Ignasia, dziennego opiekuna. W dziękczynienie włączyły się także siostry odprawiające w tym czasie renowację, a więc przeżywające intensywną formację i odnowę duchową.

S. Aniceta Borowska, przełożona generalna zgromadzenia, przybliżyła działalność, duchowość i charyzmat loretańskiej wspólnoty i jej założyciela bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego. W prezentacji wspomniała też o początkach domu w Żegiestowie, o przybyciu pierwszych sióstr i trudach, z jakimi się zmagały. O ich posłudze jako pielęgniarek i troski o kościół parafialny pozbawiony wówczas proboszcza. Swoje wystąpienie przybliżające apostołki prasy katolickiej zakończyła zawołaniem Założyciela: “Do tego czasu Bóg dopomógł, Bóg nadal pomoże”.

Ks. proboszcz Krzysztof Dynarowicz w homilii mówił m.in. za św. Janem Pawłem II o tym, że święci nie przemijają, oni żyją i pragną świętości. Ludzie oddziałują na siebie dobrocią i świętością i pociągają innych do wejścia na drogę świętości… Podziękował siostrom pracującym w parafii za dawanie świadectwa i troskę o kościół.
72 lata pracy i modlitwy wielu sióstr z krzyżykiem nad czołem. Wszystko na chwałę Bogu, aby był uwielbiony. Część z nich już nie żyje.

Po hymnie jubileuszowym w imieniu całej wspólnoty parafialnej pan sołtys z rady parafialnej podziękował siostrom i złożył życzenia, które jeszcze bardziej wybrzmiały poprzez śpiew toastu chóru mężczyzn.

S. Wioletta Ostrowska CSL

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda