Home WiadomościZ kraju Jubileusz stulecia warszawskiej Prowincji Sióstr Felicjanek

Jubileusz stulecia warszawskiej Prowincji Sióstr Felicjanek

Redakcja

>W niedzielę 2 stycznia 2022 r. w katedrze św. Floriana o godz. 12.30 bp Romuald Kamiński będzie przewodniczył dziękczynnej Eucharystii rozpoczynającej Rok Jubileuszowy zgromadzenia sióstr felicjanek. Kwadrans wcześniej zostanie przedstawiony rys historyczny wprowadzający w dziękczynną liturgię.

Zgromadzenie Sióstr Świętego Feliksa z Kantalicjo (Siostry Felicjanki) zostało założone przez bł. Marię Angelę Truszkowską w Warszawie 21 listopada 1855 roku, jako odpowiedź na wołanie najbardziej potrzebujących. Założycielka i pierwsze siostry, formowane w duchu ideałów św. Franciszka pod duchowym kierownictwem bł. Honorata Koźmińskiego, od początku pragnęły, by przez ich posługę Bóg był bardziej znany, kochany i wielbiony. Po kasacie w 1864 r. Zgromadzenie odrodziło się w Krakowie i dynamicznie rozwijało się w Galicji, a także wśród amerykańskiej Polonii.

W uroczystość św. Franciszka z Asyżu, 4 października 1922 r., została erygowana trzecia w Polsce prowincja Zgromadzenia Sióstr Świętego Feliksa z Kantalicjo (Siostry Felicjanki) pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Korony Polskiej – obecnie Matki Bożej Królowej Polski z główną siedzibą na Wawerskich Glinkach, obecnie Marysin Wawerski, jako wotum wdzięczności za powrót felicjanek do Warszawy i przywrócenie Ojczyźnie niepodległości. W 2022 r. mija 100 lat od erygowania Prowincji.

jt / Warszawa
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda