Home WiadomościZ kraju Jubileusze sióstr pasjonistek

Jubileusze sióstr pasjonistek

Redakcja

Osiem sióstr ze Zgromadzenia Sióstr Męki Pana Naszego Jezusa Chrystusa, czyli sióstr pasjonistek obchodziło 10 sierpnia br. jubileusz swoich ślubów wieczystych. Uroczystość odbyła się w domu macierzystym zgromadzenia przy ul. Sienkiewicza 24 w Płocku. Eucharystii przewodniczył biskup senior Roman Marcinkowski: – W posłudze zakonnej trzeba odnajdywać radość – zwrócił się do sióstr zakonnych.

Bp Roman Marcinkowski przewodniczył uroczystej, koncelebrowanej Eucharystii w kaplicy domu sióstr pasjonistek w Płocku. W homilii przypomniał, że etymologicznie jubileusz oznacza radość, zadowolenie. Jednak, gdy obchodzi się 50. czy 60. rocznicę, to radość jest obarczona niedomaganiami ludzkimi: – Wtedy należy się cieszyć z tego, czego Bóg udzielił nam w naszym życiu, jakimi drogami nas prowadził – powiedział hierarcha.

Biskup senior dodał, że jubileusz, to także czas rachunku sumienia. Jego pozytywnym wymiarem jest wdzięczność za ludzi, wśród których wzrastało powołanie, którzy towarzyszyli jego realizacji, z którymi się pracowało. Z drugiej zaś strony, rachunek sumienia powinien być przeproszeniem za to, czego w życiu nie udało się wypełnić.

Odwołał się także do Ewangelii dnia o tym, że jeśli ktoś służy Jezusowi, uczci go Jego Ojciec: – Słowo „służba” jest dziś niepopularne, ale kluczem do radości może być słowo „jeśli”. To jest klucz do radości serca. W posłudze zakonnej trzeba odnajdywać radość, aż po ostateczną nagrodę – powiedział bp Marcinkowski.

W Eucharystii uczestniczyło osiem sióstr, które w tym roku obchodziły swoje jubileusze. 60. rocznicę profesji zakonnej świętowały: s. Sebastiana Szczepkowska, s. Iwona Karasiewicz, s. Wirginia Jędrzejczyk, s. Beniamina Kulazińska. Dwie siostry obchodziły 50. rocznicę profesji zakonnej: s. Dobrawa Bogusz i s. Juwencja Bajorek. W gronie jubilatek obchodzących 25. rocznicę ślubów wieczystych znalazły się: s. Dominika Dudzik i s. Justyna Rosińska Wszystkie jubilatki odnowiły swoje śluby zakonne.

Modlono się także za pięć sióstr, które z powodu śmierci nie doczekały swoich jubileuszy. W koncelebrowanej Mszy św. wzięło udział kilku księży, w tym ks. kan. dr Piotr Grzywaczewski, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Płocku. Obecny był zarząd zgromadzenia, z przełożoną generalną matką Agnes Jaszczykowską CSP, siostry z różnych placówek, ich rodziny i przyjaciele.

Poprzedniego dnia, czyli w piątek 9 sierpnia, odbyły się obłóczyny dwóch nowych sióstr. nowicjuszki otrzymały czarny habit, biały welon, czerwony sznur i różaniec oraz nowe imiona: s. Magdalena pochodzi z Inowrocławia a s. Gabriela z Katowic.

Za: diecezjaplocka.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda