Home WiadomościZ kraju Jubileuszowe dziękczynienie Radia Jasna Góra

Jubileuszowe dziękczynienie Radia Jasna Góra

Redakcja

25 marca Radio Jasna Góra obchodziło 25-lecie powstania. Rozgłośnia katolicka sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie po raz pierwszy wyemitowała swój program 25 marca 1995 r.

Z racji na stan zagrożenia epidemicznego, uroczystości związane z jubileuszem 25-lecia Radia Jasna Góra zostały odwołane. Kilku pracowników Radia wraz z dyrektorem rozgłośni o. Andrzejem Gradem modliło się na Mszy św. w intencji redakcji i słuchaczy Radia. Eucharystii w środę, 25 marca o godz. 17.00 w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów.

„Nie mogliśmy tych wszystkich rzeczy, które zaplanowaliśmy, przeżyć w wymiarze wspólnoty, bliskości z naszymi słuchaczami – gala, koncert, spotkanie pracowników, to wszystko na późniejszy czas jest odłożone – mówił na początku Mszy św. o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra – Ale z drugiej strony patrząc na tę sytuację, w której się znajdujemy, i czas, który wszyscy przeżywamy widzimy też, jak wielką rolę w obecnej, szczególnej sytuacji, pełnią media, media katolickie, szczególnie Radio Jasna Góra. Nie możemy w sposób zewnętrzny przeżywać i świętować naszego jubileuszu, ale na pewno możemy w wymiarze duchowym, i na antenie naszego Radia, przeżywać to wspólne świętowanie razem z naszymi słuchaczami, naszymi przyjaciółmi, dobrodziejami, tymi, którzy tworzą tę naszą wspólnotę radiową – i po tej, i po drugiej stronie mikrofonu”.

„Staramy się przekazać głos z Jasnej Góry, od Matki Bożej, aby szedł w świat” – powiedział o misji Radia o. Andrzej Grad.

Słuchaczy łączących się za pośrednictwem mediów dyrektor Radia zapewnił: „Ogarniamy was naszą modlitwą dziękując za to, że jesteście. Tutaj, przy sercu Maryi, każdą i każdego chcemy Bogu ofiarować”.

„Dziękujemy, że Radio Jasna Góra już od 25 lat tę Bożą, radosną wiadomość o zwiastowaniu, o Maryjnym ‘tak’ niesie w cały świat” – mówił na początku Mszy św. o. generał Arnold Chrapkowski.

„Dziękując Bogu za 25 lat służby Radia Jasna Góra można powiedzieć, że misją tej rozgłośni, misją wszystkich posługujących w tym Radiu jest to, aby niejako ‘umożliwić Maryi wychodzenie na zewnątrz, do Jej dzieci’. ‘Matko, przyjdź do nas!’ – na to wołanie wiernych odpowiadacie poprzez waszą codzienną posługę. To jest zadanie wszystkich, którzy Radio Jasna Góra tworzą. Wiemy, że od samego początku Radio Jasna Góra to niejako przedłużenie głosu Bożej Matki Maryi, bo przecież zasadniczy profil rozgłośni wyznacza to miejsce – duchowa stolica Polski. A tu, każdego dnia, słyszymy słowa Maryi: ‘zróbcie wszystko, co Syn mój wam powie’. Niech Jej głos, jej przesłanie, będzie nadal waszym zadaniem, waszym powołaniem, waszą misją” – podkreślał w homilii o. generał.

Na zakończenie Mszy św. pracownicy Radia złożyli Akt Zawierzenia rozgłośni Matce Bożej Jasnogórskiej.

W tym samym dniu, o godz. 21.00, podczas Apelu Jasnogórskiego zabrzmiała modlitwa dziękczynna za dzieło Radia Jasna Góra. Modlitwie apelowej przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski.

„Jasnogórska Matko medialnej ewangelizacji, w dniu 25. urodzin Radia Jasna Góra polecamy Ci całą wspólnotę ojców i braci, i wszystkich współpracowników zakonnych i świeckich. Ogarniamy wdzięcznym sercem i modlitwą wszystkich ojców redaktorów i dziennikarzy na całej tej przestrzeni czasu. Niech dalej Twoje jasnogórskie Radio spełnia funkcję profetyczną i ewangelizacyjną w polskim i zagranicznym krajobrazie formowania umysłów i sumień, niech dociera do naszych wspólnot i służy rozmodleniu i szerzeniu aktywnego miłosierdzia, formując odpowiedzialnych ludzi dla Polski i Kościoła” – mówił abp Wacław Depo.

o. Stanisław Tomoń


Życzenia dla Radia Jasna Góra od przewodniczącego KEP

– Tym, co odróżnia Radio Jasna Góra od wszystkich innych stacji, jest charakter miejsca, z którego ono nadaje – zauważył abp Stanisław Gądecki w specjalnych video-życzeniach dla rozgłośni w 25. rocznicę rozpoczęcia jej działalności. Przewodniczący KEP wskazał na Maryjne przesłanie, które jest istotą jasnogórskiego radia.

Jak zauważył abp Gądecki, radio jest wciąż skutecznym narzędziem komunikacji, a misją radia katolickiego jest głoszenie Prawdy, którą jest Chrystus. – To misja przekazywania wiary, nadziei i miłości – podkreśla przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i dodaje: „chodzi o to, by obraz Chrystusa wyłaniał się ze świata dźwięku w sposób coraz bardziej wyraźny, zachęcając do wiary albo prowokując do wiary drugiego człowieka”.

Mówiąc o nadziei ksiądz arcybiskup przypomniał, że chodzi nie o nadzieję, która skłania do przeżycia z dnia na dzień, ale o tę, która przekracza nawet życie człowieka i o miłość, która widzi przede wszystkim drugiego. Zauważył, że Radio Jasna Góra, które jest stacją katolicką, tym odróżnia się od wszystkich innych, że jego misję wyznacza także charakter miejsca. – Tym, co je wyróżnia w tenorze przekazu, jest osoba Najświętszej Maryi Panny, jest Jasna Góra z Cudownym Obrazem. To, co je charakteryzuje, to Maryjne przesłanie – powiedział abp Gądecki.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w imieniu biskupów złożył wyrazy uznania i podziękowania za posługę Radia Jasna Góra: ojcom paulinom, dziennikarzom, pracownikom technicznym. Życzył, by „to radio, mając bogate doświadczenie 25. lat, mogło iść ku przyszłości z coraz większymi nadziejami, z rzeszą słuchaczy, którzy wokół tego radia się gromadzą”.

it / Radio Jasna Góra

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda