Home WiadomościZ kraju Jublileusz 150-lecia kościoła i klasztoru Braci Mniejszych w Prudniku

Jublileusz 150-lecia kościoła i klasztoru Braci Mniejszych w Prudniku

Redakcja

franciszkanie-comJubileusz 150 lecia kościoła i klasztoru pod wezwaniem Świętego Józefa w Prudniku Lesie to wspaniała okazja, żeby Bogu złożyć należne uwielbienie i chwałę za pokolenia Braci i wiernych, którzy właściwie od 3 marca 1852 roku przybywają do tego szczególnego miejsca.

Tego bowiem dnia pierwsi Alkantaryni przybyli na piechotę i do tego na bosaka z Góry Świętej Anny. Choć ich obecność trwała zaledwie 3 lata, to pozostał po nich trwały ślad chociażby w Cudownym Obrazie Świętego Józefa, którego kult Bracia rozpoczęli.

Po latach Bracia z Saksoni przybywają na to miejsce i budują murowany kościół i klasztor, który został uroczyście poświęcony 17 grudnia 1867 roku. Przez wiele lat bracia dzięki łasce Bożej i swemu świadectwu życia gromadzili wokół siebie wiernych, których prowadzili do Boga. Były też w historii tego miejsca i chwile trudne jak II Wojna Światowa czy uwięzienie przez komunistów Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

Świadomi tego wielkiego dziedzictwa, Bracia z Prudnika zaprosili na ten Jubileusz Ordynariusza Opolskiego Księdza Biskupa Andrzeja Czaję, który przewodnicząc uroczystej Mszy świętej, wygłosił Słowo Boże. Wiele ciepłych słów padło z ust Biskupa Opolskiego, który dziękując za świadectwo życia, bliskość Ludu Bożego i za posługę dla wiernych tej ziemi, zachęcał do dalszego trwania w duchu franciszkowego charyzmatu.

Uroczystości jubileuszowe uświetnił także nasz Minister Prowincjalny ojciec Alan Brzyski, na ręce którego podczas Mszy świętej 14 braci na ślubach czasowych odnowiło swoją profesję zakonną. Okazją ku temu była uroczystość Świętej Jadwigi patronki naszej prowincji zakonnej. Oprócz wyżej wymienionych, na uroczystości przybyli także ojciec Dominik Banaś sekretarz prowincjalny, ojciec Augustyn Feliszek Magister Klerykatu, ojciec Jordan Staffa pochodzący z Prudnika, ojciec Marceli Dębski, Paweł Tarnowski, ojciec Jakub przeor klasztoru benedyktynów w Biskupowie. Obecni na Jubileuszu byli także ojciec Antoni Dudek i brat Emeryk Hryckiewicz, którzy przybyli w czasie uroczystości.

Liczni wierni, którzy razem z braćmi świętowali ten Jubileusz, mieli okazję do śpiewania dziękczynnego Te Deum zwłaszcza, że pomagała nam Orkiestra Dęta z Racławic.

Po uroczystej Mszy świętej była okazja do wspólnego zdjęcia oraz do poczęstowania się specjalnie na tę okazję upieczonym wielkim tortem, który smakował wyśmienicie.

Zakończeniem uroczystości było Nabożeństwo Fatimskie, podczas którego modliliśmy się za braci już będących w wieczności, a którzy leżą na naszym cmentarzu zakonnym oraz za braci będących obecnie w naszym konwencie oraz za braci dążących do profesji wieczystej czy kapłaństwa.

Ufamy, że Roku Jubileuszowy będzie okazją do dalszego dziękczynienia Bogu oraz do pogłębiana naszego franciszkańskiego charyzmatu w tym pięknym miejscu, które także jest Sanktuarium Diecezjalnym.

O.Faustyn Zatoka ofm

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda