Home WiadomościZ kraju Już od 20 lat słuchamy Radia Jasna Góra

Już od 20 lat słuchamy Radia Jasna Góra

Redakcja

BPJGJubileusz 20-lecia Radia Jasna Góra świętowano w sobotę, 28 marca. Z tej okazji przed Cudownym Obliczem Matki Bożej odprawiona została uroczysta Msza św. Eucharystię celebrował metropolita częstochowski abp Wacław Depo, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu. 

„20 lat temu, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, po raz pierwszy usłyszeliśmy głos: ‘Tu Radio Jasna Góra, niech będzie pochwalony Jezus Chrystus, słuchacie Państwo katolickiej rozgłośni sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie’. Takie słowa po raz pierwszy popłynęły z tego miejsca, aby przybliżyć tajemnice piękna świętości, które tutaj przeżywają i kontemplują pielgrzymi, do tych wszystkich, którzy pielgrzymują tutaj myślą i sercem” – powiedział rozpoczynając Mszę św. o. Kamil Szustak, dyrektor Radia Jasna Góra.

„Dziękujemy za ten początek, dzięki odważnej decyzji ówczesnego generała Zakonu o. Jana Nalaskowskiego i tych wszystkich, którzy podjęli się trudu tworzenia rozgłośni – mówił o. Szustak – To niewielka grupa ojców i braci świeckich pracowników, którzy w ponad 6-cio wiekowym klasztorze rozpoczęli zupełnie nową formę ewangelizacji. Dziś dziękujemy Panu Bogu za tamto wydarzenie prosząc o to, ażeby ten głos, który ma nam przybliżać pragnienie serca Matki Bożej docierał do wszystkich ludzi”.

W uroczystościach udział wzięli: o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów, o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry; przedstawiciele Tygodnika Katolickiego ‘Niedziela’ z redaktor naczelną Lidią Dudkiewicz oraz ks. inf. Ireneuszem Skubisiem, redaktorem honorowym; ks. Tomasz Olszewski, dyrektor Radia Nadzieja; ks. Piotr Krzyszkowski, dyrektor Radia Victoria; o. Damian Karczmar, dyrektor Radia Niepokalanów oraz przedstawiciele Radia Fiat.

„Trzeba nam dzisiaj dziękować Bogu za to kolejne obdarowanie, jakim jest katolickie Radio Jasna Góra, bo przecież, jak podkreśla św. Paweł w Liście do Rzymian, wiara rodzi się z tego, co się słyszy, a tym, co się słyszy, jest Słowo Chrystusa. I temu podstawowemu zadaniu głoszenia Ewangelii, przez szczególne wstawiennictwo Maryi, służy Radio Jasna Góra, spełniając misję Zbawiciela” – podkreślił w homilii abp Wacław Depo.

„Dzisiaj dziękujemy Bogu za te 20. lat zmagań o prawdę. I bądźmy nadal przez wstawiennictwo Maryi współpracownikami Boga w służbie prawdzie i źródłem nowej nadziei dla świata i dla naszego narodu” – dodał arcybiskup.

Po Eucharystii odbył się okolicznościowy koncert pieśni pasyjnych Bartka Jaskota. Tuż przed koncertem wyświetlono krótki film o Radiu Jasna Góra. Obchody zakończył Apel Jasnogórski.

*

Radio Jasna Góra swą działalność rozpoczęło oficjalnie 25 marca 1995 r., w uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Błogosławieństwo przełożonych zakonnych: o. Szczepana Kośnika, przeora Klasztoru jasnogórskiego i dekret powołujący Radio Jasna Góra wydany przez o. Jana Nalaskowskiego, generała Zakonu Paulinów, umożliwiły zorganizowanie i podjęcie działalności rozgłośni radiowej na terenie sanktuarium jasnogórskiego. Odpowiedzialnymi za funkcjonowanie Radia Jasna Góra zostali paulini: o. Stanisław Tomoń jako dyrektor techniczny i o. Roman Majewski jako redaktor naczelny. Początkowo Radio dysponowało niewielkim nadajnikiem o mocy 1kW, podarowanym z Niemiec, który został zamontowany wewnątrz jasnogórskiej wieży. Swoim zasięgiem stacja obejmowała początkowo najbliższe okolice Częstochowy.

Dzisiaj rozgłośnia jasnogórska jest nowoczesnym radiem wykorzystującym możliwości przekazu przez Internet, telewizję kablową Vectra i satelitę Hot Bird, jest ogniwem łączącym Jasną Górę z Polakami w kraju i na świecie. Zespół Radia Jasna Góra prowadzony aktualnie przez o. Kamila Szustaka jako dyrektora Radia, tworzą obecnie ojcowie i bracia paulini, siostry zakonne oraz kilkanaście osób świeckich.

o. Stanisław Tomoń 
BPJG/ es

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda