Home WiadomościZ kraju Kalisz: odpowiedzialni za formację w polskich seminariach zakończyli obrady

Kalisz: odpowiedzialni za formację w polskich seminariach zakończyli obrady

Redakcja

Przez trzy dni w seminarium w Kaliszu obradowało ponad 40 rektorów i formatorów z seminariów diecezjalnych i zakonnych w Polsce w ramach Sesji Formatorów Seminaryjnych, która odbyła się pod patronatem Komisji Duchowieństwa KEP. Głównym tematem obrad była „Organizacja etapu propedeutycznego formacji seminaryjnej”.

Sesja rozpoczęła się w poniedziałek, 7 lutego, Mszą św. pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka, przewodniczącego Komisji Duchowieństwa Konferencji Episkopatu Polski. W rozmowie z KAI Prymas Polski zaznaczył, że zależy mu na tym, aby etap propedeutyczny był prowadzony w każdym seminarium.

– Chcemy, aby we wszystkich seminariach w Polsce był etap propedeutyczny. Wprowadzamy to sukcesywnie w miarę naszych możliwości, ale są już różne doświadczenia w tym zakresie, np. kilkuletnie w Katowicach, Koszalinie czy innych miejscach, od ubiegłego roku w Kaliszu, ale są też seminaria, które jeszcze przygotowują się do wprowadzenia roku propedeutycznego. Mam nadzieję, że wszystko zmierza do tego, że będziemy już we wszystkich seminariach taki etap prowadzili – stwierdził abp Polak.

Prymas akcentował, że taka formacja dzisiaj ma ogromne znaczenie, przede wszystkim w dojrzewaniu młodych mężczyzn do decyzji bycia kapłanem, która musi być podjęta świadomie i dobrowolnie.

Drugiego dnia gościem spotkania był biskup kaliski Damian Bryl, przewodniczący Zespołu ds. wprowadzenia dokumentu Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia („Droga formacji prezbiterów w Polsce”).

Hierarcha wskazywał, że w formowaniu młodego człowieka bardzo ważne jest świadectwo przełożonego. – Musimy dbać o naszą prawdziwość i autentyczność, aby dawać dobre świadectwo, wtedy będziemy dobrze towarzyszyć naszym młodszym braciom w formacji – stwierdził.

Bp Bryl podziękował kapłanom, którzy byli zaangażowani w tworzenie dokumentu „Droga formacji prezbiterów w Polsce”.

Każdego dnia odbywały się debaty na tematy związane z organizowaniem etapu propedeutycznego w seminariach.

– W czasie debat chodziło o przedyskutowanie tematów, które są podstawowe przy planowaniu pierwszej organizacji ośrodka propedeutycznego w jednej diecezji albo takiego ośrodka jak jest w Kaliszu – dla dwóch lub więcej diecezji – zaznaczył ks. Tomasz Trzaskawka, sekretarz Zespołu ds. wprowadzenia dokumentu i ojciec duchowny PWSD w Gnieźnie.

Nie zabrakło też wykładów dotyczących drogi formacji kandydatów do kapłaństwa. Ks. dr Wojciech Mleczko CR wskazał, że ojcowie duchowni odgrywają dużą rolę w kształtowaniu przyszłych kapłanów. – Naszym szczególnym zadaniem jest troska o rozwój duchowy, troska o formację liturgiczną i posługa sakramentalna dla kleryków ze szczególnym uwzględnieniem sakramentu spowiedzi – powiedział przewodniczący ojców duchownych seminariów diecezjalnych i zakonnych.

Ks. dr Piotr Kot akcentował, że etap propedeutyczny został wprowadzony jako odpowiedź na deficyty w sferze dojrzałości wiary współczesnego młodego człowieka i jest czasem, który jest odłączony od studiów filozoficzno-teologicznych.

– Ten czas ma być wypełniony różnymi zajęciami, niekoniecznie kursorycznymi, ale warsztatowymi i innymi, na bazie których chcemy dać temu młodemu człowiekowi możliwość odpowiedniego ułożenia swojego wnętrza w sferze osobowości emocjonalnej, ludzkiej. Chcemy nauczyć go funkcjonowania we wspólnocie, w grupie, nie tylko budowania relacji wirtualnych, ale realnych, dojrzałych. Chcemy wprowadzić takiego człowieka na jakiś etap wiary dojrzałej – wskazał przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych.- Dopiero po tym etapie propedeutycznym, kiedy tę bazę odpowiednio się skonstruuje przychodzi czas na właściwą formację ku kapłaństwu – dodał.

Ks. Przemysław Tyblewski, prefekt etapu propedeutycznego ASD w Poznaniu/Kaliszu tłumaczył, że celem trzydniowej sesji była wymiana doświadczeń dotyczących wprowadzania wskazań związanych z formacją kapłańską, które zatwierdziła Konferencja Episkopatu Polski.

ek / Kalisz
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda