Home WiadomościZ kraju Kalisz: Siostry Matki Bożej Miłosierdzia z całej Polski modliły się u św. Józefa

Kalisz: Siostry Matki Bożej Miłosierdzia z całej Polski modliły się u św. Józefa

Redakcja

Siostry Matki Bożej Miłosierdzia z całej Polski przybyły w 16. pielgrzymce do św. Józefa Kaliskiego. Mszy św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu przewodniczył biskup kaliski Damian Bryl. – Stajemy przed św. Józefem i prosimy go, abyśmy tak jak on umiały żyć, modlić się i pracować – stwierdziła s. Joela, przełożona zgromadzenia w Kaliszu, gdzie od 2009 r. działa Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy.

W homilii celebrans odwołując się do Ewangelii z dnia przedstawiającej faryzeusza i celnika zaznaczył, że w życiu człowieka bardzo ważną rolę odgrywa modlitwa. – Dzisiejsza Ewangelia jest zaproszeniem do tego, żebyśmy zatroszczyli się o jakość naszej modlitwy, ale także o to, co dzieje się w naszych sercach, gdy przychodzimy do kościoła – powiedział kaznodzieja.

Podkreślał, że Słowo Boże powinno kształtować życie człowieka. – Ufamy Panu dlatego przyjmujemy jego Słowo, choć nie zawsze je rozumiemy, ale chcemy je usłyszeć, rozważyć, skonfrontować się z nim. Chcemy tym Słowem żyć, gdy wrócimy do naszych domów. Chcemy, żeby to Słowo przynosiło dobre owoce – mówił biskup kaliski.

Przekonywał, że czas pielgrzymki to czas odnowienia wiary. – Niech ta wiara wybrzmi dzisiaj tak bardzo osobiście i szczerze. Oddajmy się Panu mówiąc „wierzę Boże, że Ty czuwasz nad nami, że Ty jesteś Panem historii i mimo tego, co dzisiaj doświadczam, co doświadczają moi najbliżsi, nasza ojczyzna, świat to Ty masz moc nas przez to wszystko przeprowadzić” – zachęcał bp Bryl.

Po komunii św. przedstawicielki Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia zawierzyły św. Józefowi całą wspólnotę zakonną.

Wcześniej konferencję nt. czerpania wzoru z postawy św. Józefa wygłosił ks. prał. Andrzej Latoń, proboszcz parafii św. Gotarda w Kaliszu.

Po Mszy św. w domu Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Kaliszu.

odbyła się inscenizacja o św. Józefie w wykonaniu dziewcząt z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kaliszu.

Siostry Matki Bożej Miłosierdzia już od szesnastu lat przybywają z pielgrzymką do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

– Stało się tradycją, że siostry licznie przyjeżdżają do św. Józefa Kaliskiego, aby dziękować Bogu za wszystkie otrzymane łaski, a w szczególności za orędownictwo i opiekę św. Józefa nad naszą rodziną zakonną. Od początku istnienia zgromadzenia nasza rodzina zakonna powierzała swój rozwój duchowy, materialny oraz dzieła apostolskie św. Józefowi i doświadczała nieustannej jego opieki – mówiła KAI s. Joela, przełożona Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Kaliszu.

Dodała, że św. Józef jest dla sióstr wzorem do naśladowania. – Stajemy przed św. Józefem i prosimy go, abyśmy tak jak on umiały żyć, modlić się i pracować – stwierdziła s. Joela.

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w swój charyzmat ma wpisaną pracę z dziewczętami, które potrzebują duchowej i moralnej odnowy. Siostry zakładają Młodzieżowe Ośrodki Wychowawcze – Domy Miłosierdzia.

Jeden z takich Domów Miłosierdzia istnieje w Kaliszu. W 2009 r. poświecił go biskup kaliski Stanisław Napierała. Od początku istnienia MOW w Kaliszu patronuje św. Józef.

W ramach ośrodka funkcjonuje szkoła podstawowa, technikum informatyczne i szkoła branżowa kształcąca w kierunku gastronomicznym.

ek / Kalisz
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda