Home WiadomościZ kraju Kalwaria Pacławska: Trwa Franciszkańskie Spotkanie Młodych

Kalwaria Pacławska: Trwa Franciszkańskie Spotkanie Młodych

Redakcja

W niedzielę 22 lipca, równo o 18.00 rozpoczęło się tegoroczne Franciszkańskie Spotkanie Młodych. Mimo porannego deszczu młodzi uczestnicy licznie przybyli, by po raz kolejny to kalwaryjskiego wzgórze uczynić na kilka dni swoim domem. Oni sami wiedzą, że naprawdę warto!

Rozpoczęliśmy od uroczystej Eucharystii rozpoczęcia, której przewodniczył o. Ryszard Wróbel- inicjator Franciszkańskich Spotkań Młodych i ich pierwszy dyrektor. To on w 1988 roku po raz pierwszy zaprosił do kalwaryjskiego Sanktuarium młodych z całej Polski, stając się tym samym pionierem tego typu wydarzeń duszpasterskich w naszym kraju.

W homilii, jaką skierował do uczestników, zachęcał do nielatwych wyborów jakie muszą podejmować. Mówił, ze czasem warto jest zrezygnować z czegoś, na czym bardzo nam zależy, bo zwykle sam Jezus przygotowuje dla nas wspanialsze dary. Do tego potrzeba odwagi, a w Piśmie Świętym słowa “nie lekam się, nie bój sie” występują dokładnie 365 razy. Tak, by każdego dnia podejmować nowe wyzwania bez strachu, o to co przyniesie życie.

Tradycyjnie, tuż po Mszy św. rozpoczęła się adoracji Najwiętszego Sakramentu w kaplicy św. Rafała. Trwać ona bedzie aż do sobotniego poranka- nieustannie w dzień i noc.

Koncert na dobry początek zagrał w tym roku Tomek Kamiński, dla którego nie był to już pierwszy występ na Kalwarii. Mimo lat uczestnicy mogli usłyszeć w nieskazitelnym brzmieniu takie piosenki, jak “Anioły do mnie wysyłaj”, “Tylko bądź” i “Ty tylko mnie poprowadź”. Wieczór zakończył się niespodzianką: organizatorzy w ramach prezentu na 25. urodziny Spotkania przygotowali pokaz sztucznych ogni.

Więcej (filmy i zdjęcia) z pierwszego dnia spotkania TUTAJ


Mimo, że FSM rozpoczął się w niedzielę, to tak naprawdę poniedziałek jest pierwszym pełnym dniem Spotkania, które tworzą niemalże klasyczne punkty programu. W tym dniu dwa punkty miały szczególne znaczenie – Eucharystia i Nabożeństwo otwarcia.

Tradycją już stał się przyjazd w pierwszy dzień na FSM metropolity przemyskiego, abp. Józefa Michalika. Od lat na Kalwarii kieruje do młodych swoje przesłanie, a z roku na rok witany jest coraz bardziej entuzjastycznie i radośnie. Arcybiskup zachęcał młodych do bycia sprawiedliwym we współczesnym świecie. Odwołał się do rozpoczętego rok temu Projektu Mesjasz – konfrontując własne postrzeganie ocalenia z postanowieniami ubiegłorocznego FSM, wskazał młodym, że tylko Mesjasz może być tym, który ocala i oni sam tylko w Jezusie mogą znaleźć swoje ocalenie. Tym samym uczestnicy rozpoczęli refleksje nad tematem Spotkania, który brzmi: „Projekt Mesjasz – Ocaleni”.

Na Kalwarię dotarli pierwsi goście FSM! Jako pierwszy świadectwo ocalenia dał Michał Lorenc. Muzyk odpowiadał na pytania uczetników dotyczące czasu nawracania sie Przyjechał także Darek Maleo Malejonek z przyjaciółmi, wraz z którymi nie tylko zagrał swoje piosenki, ale przygotował także prelekcję o ocaleniu w życiu katolika.

Szczególne znaczenie miało także Nabożeństwo otwarcia, które przygotowała i poprowadziła grupa studentów z Franciszkańskiego Duszpasterstwa Akademickiego w Krakowie. Młodzi przygotowali w scenkach codzienne sytuacje, które zajmują nasz czas i często nie pozwalają na prawdziwe życie z Chrystusem każdego dnia. Na zakończenie uczestnicy nabożeństwa otrzymali puzzle na małym sznureczku, które związane na ręce maja im przypominać, że każdy tworzy jakąś część obrazu jakim jest Kościół.

W poniedziałek odbyły się pierwsze spotkania w małych grupkach, gdzie młodzi mogą podyskutować o swoich poglądach, wymieniać myśli i doświadczenia. Pomagają im w tym animatorzy, którzy przed Spotkaniem odbywają specjalną formację.

Wieczorem na scenie pojawił się zespół „Siewcy Lednicy”, na koncercie, którego młodzież świetnie się bawiła nie odczuwając zmęczenia mimo intensywnych wydarzeń całego dnia.

Więcej (filmy i zdjęcia) z drugiego dnia spotkania TUTAJ


Okazuje się, że na Kalwarii czas płynie inaczej niż normalnie. W czasie wakacji czas często się dłuży, a podczas Franciszkańskiego Spotkania Młodych czas płynie nieubłagalnie szybko. Bywa i tak, że czasem czas przestaje się liczyć- tak bywa zwłaszcza podczas modlitwy.

Są przesunięcia w poszczególnych punktach programu, zmiany czasowe, krótsze przerwy, dłuższe konferencje, ale to nie jest najważniejsze. Najważniejsze jest spotkanie z żywym Bogiem. We wtorek uczestnicy FSM mogli dokonać zawierzenia siebie Jezusowi- tak, by On w każdym czasie był ich Panem i Zbawicielem. Odbyło się to podczas nabożeństwa przygotowanego przez młodzież i braci postulantów z Głogówka.

We wtorek był także czas na spotkania z kolejnymi gośćmi- te rozpoczęła konferencja Tomasza Terlikowskiego, który mówił o swoim postrzeganiu Kościoła i rodziny. Paweł Kukiz odpowiadał na pytania uczestników dotyczące historii, polityki i socjologii. Powiedział zgromadzonym pod sceną, że nie tyle przyjeżdża, po to żeby im coś przekazać, co po to, aby z nich samych czegoś zaczerpnąć.

Bardzo entuzjastycznie została przyjęta Anna Seniuk. Aktorka opowiadała o swoim doświadczeniu Boga i wiary w życiu. Słuchacze mogli także wysłuchać kilku wierszy ks. Twardowskiego w jej interpretacji. Spotkanie to zakończyło się kilkoma opowiedzianymi przez prelegentkę anegdotami oraz modlitwą.

Eucharystii przewodniczył o. Paweł Chmura, który przygotował ją wraz z Domostwem SanDamiano z Chęcin. Po liturii wszyscy uczestnicy mogli być świadkami niecodziennego wydarzenia- jeden z podopiecznych Ośrodka odebrał dyplom z racji zakończenia właśnie terapii. Otrzymał też z tego powodu specjalny znak tau.

Tradycyjnie po kolacji odbył się koncert. Na scenie zagościł zespół Full Power Spirit. Członkowie zespołu nie tylko zaprezentowali swoje kawałki, ale przygotowali dla publiczności układy choreograficzne, konkursy, „jaka to melodia” i wiele innych, ciekawych zabaw.

Wieczorem do FSMowiczów dołączył Dominik Tarczyński, który przed projekcją swojego filmu „Kolumbia- świadectwo dla świata” opowiedział o powstawaniu tej produkcji i losach bohaterów filmu.

Więcej (filmy i zdjęcia) z trzeciego dnia spotkania TUTAJ


Relacje z kolejnych dni na: www.projektmesjasz.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda