Home WiadomościZ kraju Kalwaria Pacławska: Zakończył się Wielki Odpust Kalwaryjski

Kalwaria Pacławska: Zakończył się Wielki Odpust Kalwaryjski

Redakcja

15 sierpnia 2020 r. w południe sumą odpustową zakończył się pięciodniowy odpust w Kalwarii Pacławskiej. Mszy Świętej przewodniczył metropolita przemyski abp Adam Szal, a kazanie wygłosił ordynariusz krakowskiej prowincji franciszkanów o. Marian Gołąb.

Ksiądz arcybiskup wezwał wiernych do wdzięczności i do kroczenia prostą drogą do nieba. „Idźmy tam, gdzie Ona teraz się znajduje. Idźmy, naszym życiem pielgrzymujmy do świętości, do zbawienia” – apelował.

Minister prowincjalny krakowskich franciszkanów o. Marian Gołąb w kazaniu zauważył, że podobnie jak dwa tysiące lat temu dla Apostołów, tak i współcześnie dla wszystkich wierzących, Wniebowzięcie Maryi jest ważnym i radosnym wydarzeniem. „Bowiem z chwilą Jej wniebowzięcia uzyskaliśmy w niebie potężną Wspomożycielkę i Orędowniczkę, która zawsze jest gotowa wstawiać się za nami przed tronem Boga” – tłumaczył.

Przekonywał, że Maryja nie zatrzymała się w niebie, ale ciągle jest w drodze. „Świadczą o tym chociażby objawienia maryjne. Mamy ich wiele. A są to świadectwa, że Maryja nieustannie pielgrzymuje, wędruje, ciągle jest w drodze” – dowodził, wyliczając liczne miejsca kultu Matki Bożej w kraju i na świecie.

Wspominając stulecie Bitwy Warszawskiej w XX w. czy obrony Jasnej Góry w XVII w., pokazywał działanie Maryi w dziejach naszego narodu. Ale mówił też o realnej obecności w życiu poszczególnych wiernych, o czym mają świadczyć różańce, medaliki, obrazki i figurki w wielu chrześcijańskich domach. Także i tegoroczny odpust kalwaryjski jest tego świadectwem, gdyż mimo pandemii koronawirusa wydarzenie się odbyło, podobnie zresztą, jak sto lat temu, kiedy szalała pandemia grypy hiszpanki. „Gdzie indziej szukać pomocy, jeśli nie tu, w Domu Matki?” – pytał prowincjał.

„Dziękuję, że przyszliście, aby spotkać się z Maryją, aby Jej podziękować, aby Ją uczcić, aby Ją zaprosić do swojego życia” – docenił trud pątniczy.

Prowincjał prosił, aby za przykładem Maryi na co dzień praktykować w swoim życiu modlitwę adoracji i uwielbienia.

Wyższy przełożony zakonny zakończył kazanie szczególną modlitwą. „Maryjo Niepokalana, Pani Kalwaryjska, Królowo Polski. Dziękujemy Ci, że jesteś obecna w naszym życiu. Dziękujemy Ci, że ciągle wędrujesz z nami, że nie pozostawiłaś nas na pastwę losu. Pani Kalwaryjska, bądź dla nas oknem nadziei, prowadź nas do Jezusa Chrystusa. Twojemu orędownictwu powierzamy naszą Ojczyznę, nasze rodziny i nas samych” – modlił się o. Marian Gołąb.

Franciszkanin o. Piotr Reizner, który w tym roku pełnił rolę gospodarza Wielkiego Odpustu Kalwaryjskiego, na zakończenie Eucharystii podziękował wszystkim, którzy przygotowali i przeprowadzili go oraz wzięli w nim udział.

jms

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda