Home WiadomościZ kraju Kalwaria Zebrzydowska: modlitwa o ustanie epidemii

Kalwaria Zebrzydowska: modlitwa o ustanie epidemii

Redakcja

Od dzisiaj w kalwaryjskim sanktuarium trwa modlitwa za przyczyną św. Szymona z Lipnicy i NMP Kalwaryjskiej o ustanie rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa oraz za chorych i opiekujących się nimi.

Ojcowie Bernardyni z Kalwarii Zebrzydowskiej zachęcają do modlitwy o ustanie epidemii koronawirusa oraz za chorych i opiekujących się nimi. – Szczególnym patronem na obecny czas szerzenia się choroby niech będzie dla nas św. Szymon z Lipnicy, bernardyn, który w XV wieku pomagał chorym podczas panującej w Krakowie epidemii cholery, udzielając sakramentów i niosąc pociechę. Jego doczesne szczątki spoczywają w kościele oo. Bernardynów na Stradomiu w Krakowie – czytamy w komunikacie o. Konrada Cholewy OFM, kustosza sanktuarium.

W sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej od dzisiaj w intencji ustania epidemii odmawiana jest Koronka do Bożego Miłosierdzia o godz. 15.00 i różaniec o godz. 16.30. W czasie Mszy św. śpiewane są Suplikacje. Relikwie św. Szymona z Lipnicy, przez którego wstawiennictwo zanoszone są modlitwy umieszczone są w kaplicy Matki Bożej Kalwaryjskiej. Ojcowie Bernardyni zapraszają do wspólnej modlitwy także za pomocą transmisji internetowej.

Modlitwa do św. Szymona z Lipnicy:

Módlmy się: Usłysz z niebios, święty Szymonie, głos do ciebie wołających. Bądź naszym patronem u Boga Najwyższego. Oddalaj od nas nieszczęścia duszy i ciała i uproś nam u Niego, aby prowadził nas swoimi śladami do wiekuistej ojczyzny i abyśmy po śmierci mogli w niebie z tobą i wszystkimi świętymi chwalić Boga w Trójcy Jedynego, któremu niech będzie cześć od wszystkiego stworzenia na wieki wieków. Amen.

Św. Szymonie, patronie chorych w czasie epidemii, módl się za nami.

Szymon urodził się w Lipnicy koło Bochni w ówczesnym województwie krakowskim około 1438 r., w ubogiej rodzinie. W czasie studiów miał okazję słuchać kazań Jana Kapistrana. To pod ich wpływem około 1457 r., wstąpił do zakonu bernardynów. Hagiografowie wychwalają jego kaznodziejstwo. Jako pierwszy wśród bernardynów był kaznodzieją katedralnym w Krakowie. Miał być również spowiednikiem króla Kazimierza Jagiellończyka.

W roku 1482 w Krakowie wybuchła zaraza, której padł ofiarą wraz z 25-ma innymi zakonnikami z klasztoru św. Bernardyna. Zaraził się podczas wyszukiwania chorych w ich domach i niesienia im pomocy. Po śmierci Szymona odnotowano ponad 370 cudownych uzdrowień i łask przypisywanych jego wstawiennictwu; grób świętego odwiedzali liczni pielgrzymi. 24 lutego 1685 r. papież Innocenty XI zaaprobował kult Szymona z Lipnicy jako błogosławionego, a 3 czerwca 2007 r. na Placu Świętego Piotra w Watykanie, papież Benedykt XVI uroczyście kanonizował bł. Szymona.

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda