Home WiadomościZ kraju Kalwaria Zebrzydowska: Pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich

Kalwaria Zebrzydowska: Pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich

Redakcja

W niedzielę, 24 września, do kalwaryjskiego sanktuarium przybyli w dorocznej pielgrzymce członkowie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich regionu krakowskiego. Uroczystej Mszy św. w bazylice przewodniczył o. Egidiusz Włodarczyk OFM, Minister Prowincjalny Bernardynów.

Ojciec Prowincjał rozpoczął homilię od przywołania przykładów i częstych schematów myślenia o potrzebie życia na ziemi w zdrowiu i błogosławieństwie Bożym, a po śmierci otrzymaniu nagrody wiecznej.

– Problem pojawia się wtedy, kiedy docierają do nas informacje, że ktoś, kto według naszej wiedzy nie miał z Panem Bogiem za wiele wspólnego, nie zadawał sobie takiego trudu, jak my, przed śmiercią przystępuje do spowiedzi, otrzymuje rozgrzeszenie, mając nadzieję na to samo niebo, do którego my się wybieramy – mówił kaznodzieja.

Dalej zadał pytanie – po co w takim razie się męczyć – czy nie lepiej żyć tak, jak się komu podoba, a potem wyspowiadać się i umrzeć spokojnie? Odpowiedział, że jest to „pokusa umeblowania nieba” i dyktowania Bogu, gdzie ma kogo ulokować i zwrócił uwagę, że odpowiedź na chęć narzucenia Bogu swojego sposobu myślenia jest zawarta w dzisiejszej Ewangelii.

– Jakie przesłanie zawierają dzisiejsze teksty biblijne? Po pierwsze zachęcają nas, byśmy nie bawili się w portierów nieba. Pan Bóg kieruje się zupełnie inną logiką od naszej. Pokazał to na krzyżu. Zostali przy nim najbliżsi, najwierniejsi, ale to nie im mówi o niebie. Obiecuje je łotrowi, który w ostatniej chwili życia, ostatkiem sił wyszeptał: wspomnij na mnie – zwrócił uwagę.

Drugim powodem, dla którego należy trwać na Bożej drodze, nie czekając na ostatni możliwy moment, jest fakt, że nie możemy być pewni, czy i my nawrócimy się przed samą śmiercią, żyjąc wcześniej zupełnie inaczej.

– Zamiast sprawdzać, czy Pan Bóg na pewno jest sprawiedliwy, zajmijmy się tym, by żyć tak, byśmy w każdej chwili mogli powiedzieć te same słowa, które Paweł napisał do Filipian: Chrystus będzie uwielbiony w moim ciele, czy to przez życie, czy przez śmierć – zakończył Prowincjał.

Na modlitwę do Matki Bożej Kalwaryjskiej przybyło 21 wspólnot Franciszkańskiego Zakonu Świeckich z regionu krakowskiego. Przed Eucharystią wzięli udział w Drodze Krzyżowej na Dróżkach Kalwaryjskich.

o. Tarsycjusz Bukowski OFM | Biuro Prasowe Sanktuarium
Za: kalwaria.eu

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda