Home WiadomościZ kraju Kalwaria Zebrzydowska: Rocznica wizyty św. Jana Pawła II

Kalwaria Zebrzydowska: Rocznica wizyty św. Jana Pawła II

Redakcja

19. sierpnia 2002 roku do Kalwarii Zebrzydowskiej przybył Ojciec Święty Jan Paweł II. W sanktuarium sprawował ostatnią Mszę św. w Polsce. Pielgrzymce papieża towarzyszyły słowa „Bóg bogaty w miłosierdzie”. Dziś mija 18 lat od tamtych wydarzeń.

Głównym punktem pielgrzymki Jana Pawła II była konsekracja Bazyliki Miłosierdzia Bożego w Krakowie – Łagiewnikach, jednak cała pielgrzymka wskazywała na Boże Miłosierdzie i owoce, jakich człowiek doświadcza dzięki męce, śmierci i zmartwychwstaniu Bożego Syna. W ostatnim dniu utrudzony Biały Pielgrzym przybył do Matki Miłosierdzia, która uczestniczy w chwale nieba, o czym przypominają kalwaryjskie dróżki Wniebowzięcia Maryi.

W czasie pobytu w Ojczyźnie papież powierzył świat Bożemu Miłosierdziu oraz ponowił osobiste oddanie się Najświętszej Maryi Pannie przed Jej cudownym obrazem w Kalwarii Zebrzydowskiej.
– Matko Najświętsza, Pani Kalwaryjska, wypraszaj także i mnie siły ciała i ducha, abym wypełnił do końca misję, którą mi zlecił Zmartwychwstały. Tobie oddaję wszystkie owoce mego życia i posługi; Tobie zawierzam losy Kościoła; Tobie polecam mój naród; Tobie ufam i Tobie raz jeszcze wyznaję: Totus Tuus, Maria! Totus Tuus. Amen– zakończył homilię papież.

Mówił też o osobistych wizytach w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz o przemożnym wstawiennictwie Maryi, którego doświadczają oddający się pod Jej obronę. Jan Paweł II wspominał również o „tajemniczej więzi miłości”, jaka łączy Matkę z Synem. Wspomniana więź została odwzorowana w kalwaryjskim sanktuarium przez drogi cierpiącego i zmartwychwstałego Pana oraz drogi współcierpienia, pogrzebu i wniebowzięcia NMP, które nakładają się na siebie.

Ostatnia pielgrzymka św. Jana Pawła II do Polski była nie tylko Jego pożegnaniem z Ojczyzną, co wielu zauważyło. Była przede wszystkim zwróceniem uwagi na dwa istotne elementy duchowości Świętego Papieża. Pierwszym z nich jest ukazanie Miłosierdzia Boga, które jest ratunkiem dla świata. Drugim, doświadczenie obecności Matki i całkowite oddanie się w Jej ręce.

Święty Jan Paweł II pozostawił nie tylko nauczanie zawarte w wielu dokumentach, listach, homiliach, czy książkach. Zostawił nauczanie życia – przykład oddania się bez reszty Bogu i Maryi. Tę „encyklikę” może przeczytać każdy i każdy może nią żyć. 

o. Trasycjusz Bukowski OFM | Biuro Prasowe Sanktuarium

Za: www.kalwaria.eu

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda