Home WiadomościZ kraju Kalwaria Zebrzydowska: Zjazd polskich egzorcystów

Kalwaria Zebrzydowska: Zjazd polskich egzorcystów

Redakcja

Od 8 do 10 listopada w kalwaryjskim sanktuarium odbywa się zjazd księży egzorcystów posługujących w polskich diecezjach. Głównym punktem spotkania była Eucharystia, której przewodniczył bp Henryk Wejman, delegat KEP ds. egzorcystów w Polsce.
  
W czasie liturgii homilię wygłosił bp Artur Ważny, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej. Odwołując się do słów Ewangelii o oczyszczeniu świątyni jerozolimskiej przez Jezusa, rozpoczął od stwierdzenia, że każdy człowiek jest świątynią Boga, a posługa egzorcysty jest skoncentrowana na wyprowadzaniu ludzi z niewoli.
– Ważna jest ta świadomość, że to jest przejście, exodus, że jesteśmy zaproszeni, by jak Mojżesz towarzyszyć tym ludziom nieustannie i nie zrażać się – mówił biskup.
   
Zauważył również, że w osobie zniewolonej, mocą Boga, dokonują się wielkie rzeczy. Początkowo panuje w niej nieporządek, który również polega na tym, że „osoba jest we własnych oczach zdegradowana”.
– Potrzeba naszej modlitwy. Niekoniecznie tym „biczem” jest od razu egzorcyzm, ale bez wątpienia on służy temu, by uporządkować wnętrze tej świątyni, żeby tę osobę przywrócić samej sobie – stwierdził. W dalszych słowach, opierając się o perykopę Ewangeliczną, zwracał uwagę na konieczność przyprowadzenia osób zniewolonych do Boga.
   
– Chodzi o przyprowadzenie tych ludzi do Boga, jako Ojca. Chodzi o to, by im pomóc odkryć oblicze Boga, który jest miłującym, kochającym Tatą – kaznodzieja przypomniał, że „pierwszym kuszeniem diabła” jest zniszczenie tożsamości dziecka Bożego w człowieku, dlatego zadaniem egzorcysty jest również pomoc w nawiązaniu relacji z Duchem Świętym, który „będzie przekonywał ducha tej osoby, że naprawdę, chociaż jest grzesznikiem, cały czas jest dzieckiem Boga.
  
Ostatnim etapem jest doprowadzenie osoby do życia łaską chrztu.
– Wierzyć, czyli uczestniczyć w sposobie widzenia Jezusa. To piękne, by te osoby tak wprowadzić, by umiały czytać znaki ze swojego życia, żeby umiały czytać Słowo i pragnęły czytać Słowo. Wiemy, że nie raz nas one zawstydzają w takiej wierności czytania Słowa i wierzenia Słowu – powiedział biskup. Na zakończenie zachęcał do modlitwy o wierność w codziennej posłudze.
 
o. Tarsycjusz Bukowski OFM | Biuro Prasowe Sanktuarium

Za: www.kalwaria.eu

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda