Home WiadomościZ kraju Kanonicy: Poświęcenie nowych dzwonów w Trzemesznie

Kanonicy: Poświęcenie nowych dzwonów w Trzemesznie

Redakcja

Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Trzemesznie cieszy się nowymi dzwonami o imionach św. Augusty i św. Jan Paweł II. Ich poświęcenia dokonał w ostatnią niedzielę sierpnia, podczas uroczystości odpustowych ku czci św. Augustyna, bp Krzysztof Wętkowski.

Taka uroczystość odbywa się raz na kilka pokoleń – przyznał w homilii biskup pomocniczy gnieźnieński podkreślając, że od wieków dzwony towarzyszą ludziom na drogach ich życia, oznajmiając wydarzenia smutne i radosne, doniosłe i wyjątkowe. Przede wszystkim jednak ich dźwięk prowadzi ludzi do Boga, jest wezwaniem do modlitwy, do wyznania wiary.

„Trzemeszeńskie dzwony – mówił dalej bp Wętkowski – noszące imiona św. Augustyn i św. Jan Paweł II, pokazują, jak zatacza się koło historii chrześcijaństwa w świecie i na polskiej ziemi. Święty Augustyn głosił Chrystusową Ewangelię w pierwszych wiekach chrześcijaństwa; św. Wojciech, którego imię nosi największy z trzemeszeńskich dzwonów, utwierdzał wiarę w Chrystusa, gdy rodziła się ona na naszych ziemiach; św. Jan Paweł II jest jej szczególnym świadkiem w naszych czasach” – podkreślił biskup pomocniczy gnieźnieński.

W uroczystości uczestniczył m.in. przełożony polskiej prowincji Kanoników Regularnych Laterańskich – zakonu żyjącego według reguły św. Augustyna. Ich opactwo istniało w Trzemesznie przez 700 lat. Zakonnicy prowadzili pracę duszpasterską, ale dbali również o gospodarczy, oświatowy i kulturalny rozwój miasta. Od nich wziął też początek kult św. Augustyna, który w Trzemesznie trwa do dnia dzisiejszego.

Poświęcone dzwony  zostały odlane w pracowni ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Większy, noszący imię św. Augustyn, waży 700 kg i zawiśnie na dzwonnicy w miejsce poprzedniego o tym samym imieniu, który został odlany na chwałę Boga i Dziewicy Maryi oraz ku czci św. Augustyna w 1849 roku. Był wykonany z materiału jeszcze starszego dzwonu o imieniu Augustyn, odlanego dla trzemeszeńskiego opactwa zakonu kanoników regularnych laterańskich w 1682 roku. Dzwon z 1849 roku wisiał w trzemeszeńskiej dzwonnicy z przerwą na czas II wojny światowej, aż do 2013 roku, kiedy to spadł i pękł. Na nowym dzwonie znajduje się inskrypcja następującej treści: „Imię moje Augustyn. Odlano mnie na większą chwałę Boga i Dziewicy Maryi oraz na cześć św. Augustyna. Na pamiątkę obecności w Trzemesznie kanoników regularnych laterańskich XII – XIX wiek”. Umieszczono tam również herb zakonu kanoników regularnych, nazwę parafii i rok 2015.

Mniejszy, ważący 420 kilogramów, zawiśnie w miejsce pękniętego dzwonu o imieniu Jan Nepomucen odlanego w 1849 roku z materiału pochodzącego z dzwonu z 1633 roku. Nowy dzwon nosi imię Jan Paweł II. Znajduje się na nim inskrypcja następującej treści: „Sit nomen Domini benedictum”, co znaczy: Niech Imię Pańskie będzie błogosławione; i dalej: „Imię moje Jan Paweł II. Powołano mnie do życia w parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Trzemesznie na pamiątkę pontyfikatu i kanonizacji Papieża Polaka”. Jest też rok 2015 oraz herb papieża świętego Jana Pawła II.

Za: www.kanonicy.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda