Home WiadomościZ kraju Kapituła Generalna u Sióstr Boromeuszek

Kapituła Generalna u Sióstr Boromeuszek

Redakcja

 „Doświadczyłyśmy, że czas kapituły był dla nas darem Bożej Miłości” – tak pisała Przełożona Generalna M. Ezechiela Ściskała do sióstr, dziękując za dar modlitwy w intencji XIII Kapituły Generalnej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza w Mikołowie, która odbyła się w dniach od 1 do 9 kwietnia 2014 roku.

Podczas kapituły 24 siostry wydelegowane przez Zgromadzenie, pochylając się nad tematem „Nasza misja MIŁOSIERDZIA wobec oczekiwań Chrystusa, Kościoła i człowieka potrzebującego” rozważały charyzmat i duchowość Zgromadzenia, oraz apostolat miłosierdzia, wyznaczając kierunek życia naszych wspólnot na przyszłość. Zasłuchane w Słowo Boże wspólnie rozeznawały, jak odnowić życie i posłannictwo rodziny zakonnej, której patronuje św. Karol Boromeusz, wrażliwy na potrzeby ludzi ubogich.

Zachęcone przez Papieża Franciszka, który wzywa do niesienia miłosierdzia, nadziei, czułości i pocieszenia potrzebującym, ubogim, wykluczonym, siostry we wspólnocie Kapituły odkrywały na nowo piękno otrzymanego charyzmatu i posłannictwa, głęboki sens składanego ślubu miłosierdzia, idąc drogą wskazaną przez  pierwsze siostry w początkach Zgromadzenia:

 „Miłosierdzie jako miłość braterska jest równoznaczna z gościnnością we właściwym sensie tego słowa. Miłosierdzie należy jeszcze bardziej pogłębić, mianowicie, jako uprzedzającą i wspaniałomyślną miłość, która bliźniego nie tylko zaprasza i przyjmuje do swojej wspólnoty, lecz go nawet poszukuje i wzywa. Wszyscy chrześcijanie są zobowiązani do takiej miłości; bo Jezus Chrystus, źródło i norma miłosierdzia, oznajmił swoją miłość przez to, że obcował z celnikami i grzesznikami. Wszystkie uczucia i zobowiązania pobudzone przez miłosierdzie należą do pojęcia miłości, jako agape. Ta miłość (agape – caritas) jest stałym dążeniem  do wspólnoty z bliźnimi, jako kontynuacji zjednoczenia z Bogiem (por. Ef 1,4)/Dyrektorium Duchowne Zgromadzenia, str. 84/.

Owocem prac kapituły będzie oficjalny dokument, który zostanie przesłany wszystkim Wspólnotom, wraz z ustalonym terminem wejścia w  życie. 

W czasie kapituły wyborczej, dnia 4 kwietnia 2014 r., do Zarządu Zgromadzenia zostały wybrane:
s.M. Ezechiela Ściskała na przełożoną generalną, s.M. Paulina Łuba – wikarią generalną, s.M. Augustyna Milej – II radną, s.M. Felicja Pruszyńska – III radną, s.M. Celina Stachowiak – IV radną, s.M. Marietta Głuszak- sekretarka generalną, s.M. Barbara Skotnicka – ekonomką generalną.

Wybrana na drugą kadencję, Matka Maria Ezechiela Ściskała ma 56 lat, pochodzi z miejscowości Hażlach k. Cieszyna. Do Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza  w Mikołowie wstąpiła  w roku 1982, po czym w 1989 r. złożyła śluby wieczyste. W latach 1990-1995 studiowała teologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie, zdobywając tytuł magistra teologii. Następnie przez 13 lat posługiwała jako mistrzyni Nowicjatu Zgromadzenia w Domu Generalnym w Mikołowie oraz przez 6 lat jako członkini rady generalnej. Od 2008 roku pełni funkcję przełożonej generalnej.

s.M. Marietta Głuszak SCB
Sekretariat  Domu Generalnego
Sióstr Boromeuszek w Mikołowie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda