Home WiadomościZ kraju Kapituła generalna Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Serca NMP

Kapituła generalna Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Serca NMP

Redakcja

S. Marta Muskus, dotychczasowa przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Serca NMP, została ponownie wybrana na tę funkcję. Wybór przełożonej był jednym z punktów kapituły generalnej zgromadzenia, która odbyła się w Niepołomicach.

XI Kapituła Generalna Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny odbywała się pod hasłem „Wpatrzone w Niepokalane Serce Maryi pragniemy odnawiać swoje powołanie zakonne”.

Mszę św. w kościele Matki Bożej Różańcowej na Jazach w Niepołomicach odprawił bp Damian Muskus OFM. – To nie wy jesteście najważniejsze. Nie wspólnota jest najważniejsza, ale Ten, który ją gromadzi i stoi w jej centrum. Najważniejszy jest Jezus – mówił w homilii. – Wspólnoty, które uważają siebie za grono wyjątkowych i uprzywilejowanych osób, tak naprawdę zapominają o Jezusie – dodał.

Jak podkreślał krakowski biskup pomocniczy, to nie statystyki, nawet nie dzieła apostolskie i troska o powołania są najważniejsze, ale pełnienie woli Boga. – A ona nie jest podporządkowana naszym ludzkim aspiracjom, marzeniom, nawet najgłębszym pragnieniom – zastrzegł.

Wybory przełożonej generalnej odbyły się w drugim dniu obrad. S. Marta Muskus pochodzi z Leżajska. W przeszłości była przełożoną domu w Niepołomicach, referentką powołaniową, mistrzynią nowicjatu oraz asystentką generalną. Matką generalną zgromadzenia została po raz pierwszy w 2011. Teraz została wybrana na kolejną, sześcioletnią kadencję.

– Kapituła, będąc najwyższą władzą w zgromadzeniu, pełni także rolę budowania wspólnoty, zacieśniania wzajemnych relacji i dzielenia się zdobytym doświadczeniem apostolskim, Nade wszystko jest jednak czasem wsłuchiwania się w głos Ducha Świętego, by wraz z Nim poszukiwać odpowiedzi na nurtujące nas pytania dotyczące naszej roli w Kościele i podejmowania nowych zadań w dzisiejszej rzeczywistości – wyjaśnia s. Marta Muskus.

Jak podkreśla przełożona generalna, podczas kapituły siostry rozważały realizację swojego charyzmatu i szerzenie maryjnego kultu w obliczu nowych zadań i współczesnych wyzwań. – Ponadto zastanawiałyśmy się jakie działania należy podjąć, by w dobie malejącej liczby powołań okazywać młodym wsparcie w rozeznawaniu powołania – dodaje s. Muskus.

Obecnie siostry pracują w 5 placówkach: w Niepołomicach, gdzie znajduje się dom generalny, Krakowie, Leżajsku, Kietrzu Śląskim i Kudowie Zdroju. Zajmują się głównie katechizacją dzieci i młodzieży, opiekują się grupami duszpasterskimi przy parafiach, zajmują się obsługą pielgrzymów i turystów, a także podejmują prace w zakrystiach i kuchniach.

Początki Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny sięgają 1911 r. Żyjący we Lwowie o. Konstanty Marszałowicz TJ zebrał wokół siebie grupę pobożnych dziewcząt, zakładając Stowarzyszenie Miłości Bożej. W zamierzeniach założyciela Stowarzyszenie miało podjąć pracę misyjną i posługę w Kościele lokalnym. Siostry, żyjąc skromnie, oddawały się pracy charytatywnej we Lwowie, a po śmierci opiekuna przekształciły się w habitowe Zgromadzenie Sióstr Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny.

Czasy powojenne sprowadziły siostry do Krakowa oraz na tzw. Ziemie Odzyskane. Jednocześnie siostry starały się o zatwierdzenie Zgromadzenia przez władze kościelne. Rok 1952 przyniósł uregulowanie prawne istnienia Instytutu, dzięki któremu siostry złożyły swoje pierwsze śluby zakonne. Zatwierdzenia Zgromadzenia dokonał bp Franciszek Jop 6 stycznia 1959 roku w Opolu.

Za: www.ekai.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda