Home WiadomościZ kraju Kapituła krakowskich franciszkanów: Przełożeni klasztorów i formacji

Kapituła krakowskich franciszkanów: Przełożeni klasztorów i formacji

Redakcja

franciszkanie.plW piątek i sobotę 6 i 7 maja delegaci kapitulni wybierali przez balotację przełożonych klasztorów i domów formacyjnych.

Gwardianami klasztorów w Stanach Zjednoczonych, Polsce, w Ugandzie, na Ukrainie i w Niemczech zostali:

Rockford – o. Mieczysław Wit
Algonquin – o. Piotr Sarnicki

Chęciny – o. Janusz Łazarczyk
Dąbrowa Górnicza – o. Radosław Kramarski
Głogówek – o. Paweł Solecki
Głowienka – o. Jarosław Karaś
Harmęże – o. Piotr Cuber
Horyniec-Zdrój – o. Waldemar Czerwonka
Jasło – o. Paweł Sroka
Kalwaria Pacławska – o. Krzysztof Hura
Kowary – o. Jan Grzywna
Kraków (św. Franciszek) – o. Piotr Bielenin
Kraków (św. Antoni) – o. Paweł Gogola
Krosno – o. Krzysztof Janas
Legnica – o. Jan Janus
Lublin – o. Marek Fiałkowski
Lubomierz – o. Piotr Głód
Lwówek Śląski – o. Piotr Reizner
Pieńsk – o. Marek Daukszewicz
Przemyśl – o. Zbigniew Kubit
Radomsko – o. Zdzisław Tamioła
Rychwałd – o. Bogdan Kocańda
Sanok – o. Bartosz Pawłowski
Szklarska Poręba – o. Zygmunt Mikołajczyk
Wrocław – o. Marek Augustyn
Zielona Góra – o. Stanisław Glista

Kakooge – o. Bogusław Dąbrowski
Matugga – o. Adam Klag

Lwów – o. Edward Kawa
Bołszowce – o. Andrzej Wanat
Boryspol – o. Stanisław Nuckowski
Kremenczuk – o. Mikołaj Orach
Maćkowce – o. Grzegorz Cymbała

Blieskastel – o. Mateusz Micek
Bogenberg – o. Marek Kołodziejczyk
Neustadt / WN – o. Stanisław Śliwiński
Ludwigshafen-Oggersheim – o. Dariusz Bryk
Ratingen – o. Grzegorz Romański

Delegaci kapitulni wyrazili zgodę, aby przełożonych w Uzbekistanie, Peru i Paragwaju prowincjał ze swoją radą mógł wybrać w późniejszym terminie, po wizycie w tych misjach. Podobną decyzję delegaci podjęli wobec prefekta ds. formacji i przewodniczących komisji oraz odpowiedzialnych za dzieła prowincjalne.

Ostatnie sobotnie głosowania dotyczyły domów formacyjnych. Rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Franciszkanów im. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Krakowie został o. dr Mariusz Orczykowski, mistrzem nowicjatu w Kalwarii Pacławskiej – o. Dariusz Sowa, a wychowawcą (mistrzem) prenowicjatu w Głogówku – br. Marcin Guzik.

Na zakończenie Kapituły prowincjalnej zwyczajnej Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów) w Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej sprawowana była msza św. dziękczynna.

Podczas Eucharystii nowo wybrani gwardiani złożyli wyznanie wiary i przyrzeczenia, m.in. zachowania łączności z Kościołem katolickim; wypełnienia z wielką troską i wiernością wszystkich obowiązków; zachowania i przekazania wiernie nienaruszonego depozytu wiary;  podtrzymywania dyscypliny wspólnej całemu Kościołowi i przyczyniania się do zachowywania wszelkich przepisów kościelnych, w szczególności zawartych w Kodeksie Prawa Kanonicznego.

Prowincjał o. Marian Gołąb zawierzył Matce Bożej wszystkich braci, prowincję, misje, dokonane w tym czasie wybory i podjęte decyzje.

Korzystając z zachęty Jezusowej z Ewangelii dnia przełożony prowincji w imię Jezusa prosił najlepszego Ojca w niebie za gwardianów i wychowawców, braci na formacji, za wszystkich braci, a także klasztory, kustodie, misje i o nowe powołania.

„Ojcze w imię Jezusa, proszę Cię w intencji naszej prowincji. Miej ją w swojej opiece, prowadź i czuwaj nad nią” – modlił się.

O. Marian Gołąb podziękował także swojemu poprzednikowi o. Jarosławowi Zachariaszowi, byłemu zarządowi prowincji, dotychczasowym gwardianom i wychowawcom.

Prowincjał skierował specjalne słowo do nowych przełożonych. Apelował do nich, aby w swojej posłudze na pierwszym miejscu stawiali braci, których Bóg powierza ich trosce.

„Bądźcie dla nich ojcami i braćmi. Czuwajcie nad nimi i pomagajcie im kroczyć drogą Bożą. Do tego was przede wszystkim Pan powołuje” – mówił.

Przed rozesłaniem bracia wspomnieli jeszcze z imienia i nazwiska wszystkich swoich współbraci, którzy w minionym czteroleciu odeszli z tego świata i zanieśli za nich do Boga wspólne modlitwy.

Kapituła krakowskich franciszkanów zakończyła się uroczystym „Te Deum” i błogosławieństwem.

Jan Maria Szewek

Więcej (zdjęcia) na: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda