Home WiadomościZ kraju Kapituła wrocławskich Salezjanów

Kapituła wrocławskich Salezjanów

Redakcja

SDBGdy jeden cel gromadzi znaczną grupę ludzi, zjawiska takie jak wymiana zdań czy dzielenie się doświadczeniami bądź sposobami pokonywania trudności są jak najbardziej pożądane. Do takiego owocnego spotkania doszło w minionym tygodniu w Tarnowskich Górach podczas Kapituły Inspektorialnej, która zgromadziła 47 salezjanów z 18 placówek Inspektorii Wrocławskiej, na czele z ks. Jarosławem Pizoniem – nominatem do pełnienia posługi Inspektora.

Kapituła rozpoczęła się uroczystą Eucharystią, której przewodniczył radca regionu Europa Północ ks. Tadeusz Rozmus. Oprócz ojców kapitulnych wzięli w niej udział także zaproszeni goście: inspektor krakowski ks. Dariusz Bartocha, inspektorka Sióstr Salezjanek prowincji warszawskiej Lidia Strzelczyk wraz ze swoimi siostrami, a także siostra Małgorzata Ogrodnik, reprezentująca Siostry Salezjanki inspektorii wrocławskiej. Nie mogło oczywiście zabraknąć również przedstawicieli grup Rodziny Salezjańskiej, a więc Salezjańskich Współpracowników oraz Ochotniczek Księdza Bosko. Budująca dla wszystkich zgromadzonych była także obecność licznie zgromadzonej młodzieży, która ubogaciła Eucharystię swym śpiewem oraz grą na instrumentach.

Temat przewodni tegorocznej Kapituły brzmiał: ŚWIADKOWIE EWANGELICZNEGO RADYKALIZMU i był on kontynuacją rozważań podjętych w trakcie ubiegłorocznej Kapituły Generalnej w Rzymie. Ojcowie Kapitulni debatowali nad możliwościami uwidocznienia naszej tożsamości charyzmatycznej w poszczególnych dziełach, poszukiwali sposobów na zwiększenie efektywności pracy, by była ona bardziej owocna.

Aby obrady Kapituły mogły przynieść należyte owoce, głównym “Mówcą” powinien być rzecz jasna Duch Święty. Dlatego też wszystkie omawiane sprawy zawierzane były Bogu w trakcie codziennych Eucharystii, Adoracji Najświętszego Sakramentu czy też wspólnej, uroczystej Liturgii Godzin. Siła orędownictwa płynęła jednak także z innych miejsc Inspektorii, a to za sprawą seminarzystów z Lądu, którzy na jednym z portali społecznościowych utworzyli wydarzenie “Adoptuj SDB”. Włączyło się w nie blisko 250 osób, które każdego dnia Kapituły modliły się za jednego – losowo wybranego dla nich – uczestnika obrad.

Nieocenionym owocem tej Kapituły był również wspólnie spędzony czas i poczucie braterskości, którą wyzwalał – czy to w kaplicy, czy w auli, czy w trakcie posiłków lub spacerów, czy w końcu w trakcie sportowych zmagań.

Zakończenie obrad Kapituły to tak naprawdę dopiero początek drogi. Przed całą wspólnotą salezjańską inspektorii wrocławskiej stoi teraz zadanie wprowadzenia w życie i w codzienną posługę postanowień zawartych w dokumentach pokapitulnych. Radykalizm Ewangeliczny będący centrum rozważań winien się przejawiać jeszcze bardziej stanowczym naśladowaniem Chrystusa w służbie drugiemu człowiekowi – w szczególności zaś młodzieży, która stanowi istotę salezjańskiego charyzmatu. By temu zadaniu sprostać nieprzerwanie polecamy się Waszym modlitwom.

OO. Salezjanie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda