Home WiadomościZ kraju Kapłani o “tajemnicy wiary”

Kapłani o “tajemnicy wiary”

Redakcja

29. Sympozjum dla księży rekolekcjonistów, ojców duchownych oraz dla spowiedników kapłańskich trwa na Jasnej Górze w dniach 27-30 stycznia. Doroczne spotkanie ma charakter rekolekcji, ale także formacji kapłanów. Czterodniowe spotkanie organizowane jest co roku przez Komisję ds. Duchowieństwa Konferencji Episkopatu Polski. W tym roku towarzyszy mu hasło roku duszpasterskiego: „Tajemnica wiary”.

W sympozjum bierze udział ok. 60 kapłanów z całej Polski, zarówno księża diecezjalni, jak i zakonnicy. Są to przede wszystkim diecezjalni i dekanalni ojcowie duchowni, księża głoszący rekolekcje oraz spowiednicy kapłanów i osób konsekrowanych.

We wtorek, 28 stycznia Mszy św. dla uczestników Sympozjum przewodniczył abp Józef Górzyński, metropolita warmiński, członek Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz Komisji Duchowieństwa. Eucharystię koncelebrował także bp senior Paweł Socha z diec. zielonogórsko-gorzowskiej, długoletni przewodniczący Komisji ds. Duchowieństwa, który przez wiele lat organizował Sympozjum.

„Ci kapłani, kiedy myślą o przygotowaniu siebie do prowadzenia różnych form spotkań, rekolekcji, dni formacyjnych, które są zobowiązani podejmować, potrzebują sami przygotowania w tym podwójnym wymiarze – duchowym, stąd forma rekolekcji, ale także intelektualnym, i stąd ta forma wykładów, które są podejmowane w ramach tych spotkań” – mówi abp Józef Górzyński w rozmowie z Radiem Jasna Góra.

Każdego roku kapłanom towarzyszy zamyślenie nad tematem roku duszpasterskiego – w tym roku jest nim Eucharystia jako „Tajemnica wiary”.

„Rozpoczynamy cykl refleksji nad Eucharystią. To stara prawda chrześcijańska, wielu mistrzów życia duchowego nam o tym przypomina, że nie wystarczy coś przeżywać na co dzień – trzeba to pogłębiać, bo może się okazać, że popadamy w jakąś rutynę, że spłycamy temat, szczególnie, kiedy mamy się tym podzielić, kiedy mamy innych wprowadzać w tę tajemnicę, tym bardziej, kiedy to dotyczy takiej tajemnicy” – podkreśla abp Górzyński.

W programie obok wspólnych Mszy św. i nabożeństw, znalazły się konferencje: ks. prof. dr hab. Bogusław Migut: Eucharystia uczestnictwem w „pełni Chrystusa” (Kol 2, 9); ks. prof. dr hab. Stanisław Dyk: „Żywe poznanie” Chrystusa w Eucharystii; ks. dr Krystian Piechaczek: Eucharystia daje życie. Założenia, tematyka i cele programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce na lata 2019–2022; ks. dr Jan Bartoszek: Duchowość eucharystyczna.

„Te spotkania odbywają się już od wielu lat, w tym roku mamy 29. takie spotkanie – mówi ks. Wojciech Rzeszowski, sekretarz Komisji Duchowieństwa KEP – Szczególną wartością dodaną tego spotkania jest fakt, że przeżywamy to na Jasnej Górze, w cieniu jasnogórskiego sanktuarium, bo jednak tutaj panuje specyficzny duch modlitwy i klimat wyciszenia. Ale też niezwykle ważne jest to, że mieszkamy wszyscy razem w Domu Pielgrzyma, że sporo czasu spędzamy razem, że rozmawiamy, dzielimy się doświadczeniami, czasem szukamy porady albo światła. To bycie razem i wspólne podążanie tą samą drogą jest bardzo ważne”.

Sympozjum Rekolekcjonistów, Ojców Duchownych i Spowiedników Kapłańskich na Jasnej Górze zakończy się w czwartek.

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ dr

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda